Home WiadomościZ kraju „Dajcie wszystko, wszystko dla Chrystusa!” – ks. kard. Mauro Piacenza

„Dajcie wszystko, wszystko dla Chrystusa!” – ks. kard. Mauro Piacenza

Redakcja

W Roku Wiary alumni polskich seminariów duchownych pielgrzymują na Jasną Górę. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę odbyła się w dniach 16–17 kwietnia. 

Przybyło ok. 3 tys. seminarzystów oraz 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63. Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski.

Spotkanie jest okazją do dziękczynienia Bogu za 450 lat istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim. Pielgrzymka odbywa się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce.
Pielgrzymce przewodniczy kard. Mauro Piacenza, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, do której od niedawna należą seminaria duchowne. „Księża muszą być z Jezusem i muszą mieć umiejętność odpowiadania na czasy współczesne. Często się myśli, że będąc we współczesności, trzeba wędrować jakby we współczesności, a ja myślę, że aby odpowiadać na wpsółczesność, trzeba być przede wszystkim otwartym na Boga, być zjednoczonym z Bogiem. To Duch Boga pozwala nam odpowiadać na wszystkie wyzwania, które stawia nam współczesność. A jeżeli mówimy o odpowiadaniu, to odnosimy się do Jezusa, który najpierw się modlił, a potem wracał i odpowiadał na wyzwnaia, które były przed Nim. Najważniejsze w tym momencie jest, żeby odnaleźć w sobie tożsamość chrześcijańską, tożsamość opartą na jedności z Chrystusem – podkreśla kardynał – To jest odpowiedź konkretna na czasy współczesne”.

W środę, 17 kwietnia alumni spotkali się o godz. 10.00 w Archikatedrze Częstochowskiej. Wysłuchali konferencji o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego. Wzięli udział w nabożeństwie adoracji Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem bpa Grzegorza Rysia z Krakowa. Z archikatedry klerycy i wychowawcy przeszli w procesji maryjnej z kopią Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na Jasną Górę. Po procesji, o godz. 13.00 na Szczycie jasnogórskim rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył kard. Mauro Piacenza.


„Najdrożsi seminarzyści i nowicjusze, przygotowujecie się do przyjęcia od Ducha Świętego poprzez nieodzowne pośrednictwo Kościoła tożsamości kapłańskiej, w której zawiera się tajemnica waszej przyszłości i waszego szczęścia. Ta tożsamość jest równocześnie instytucjonalna i charyzmatyczna. Jest instytucjonalna, bo zostaje udzielona przez włożenie rąk biskupa w nieprzerwanej sukcesji apostolskiej, która pozwala nam dojść aż do kolegium Dwunastu (Apostołów). Jest też charyzmatyczna, gdyż jest owocem nieustannego działania Ducha, który od Pięćdziesiątnicy, aż do kresu historii kształtuje oblicze Kościoła, jako komunii dla misji. Tożsamości kapłańskiej nie buduje się, ani nie da się zbudować ludzkimi rękami, ona jest darowana i wymaga przyjęcia. Sekret autentycznej realizacji powołania polega więc na radykalnej wierności tej tożsamości, którą Chrystus nam daje, i która powoduje dzisiaj tak samo jak 2 tysiące lat temu intensywne pałania serca w piersi – mówił w homilii kard. Mauro Piacenza – Wasze ‘tak’ najdrożsi przyjaciele, nie powinno być czysto intelektualne, ale wymaga zaangażowania całej waszej egzystencji w tej gotowości oddania życia, która jest nieodzownym elementem tożsamości dobrego pasterza. Wasze życie nie będzie ani szczęśliwe ani owocne, jeśli nie będzie autentyczne”.

„Ten kto jest powołany do kapłaństwa musi wiedzieć, że czekają go gwoździe, które przebiją ręce i nogi. Przebite ręce, które będą konsekrować chleb w Ciało Chrystusa i odpuszczać grzechy, a nogi będą zmęczone nieustanną wędrówką, by głosić Ewangelię wszystkim ludziom. Chrystus ogołocony na Krzyżu jest więc nieodzownym wzorem naszego kapłaństwa”.
Na zakończenie słowo do seminarzystów skierował nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Najpierw podziękował im za to, że odpowiedzieli na głos Jezusowego powołania. „W ten sposób stajecie się nadzieją Kościoła, i nadzieją nas kapłanów” – podkreślił. Następnie życzył wszystkim przyszłym kapłanom radości, by „byli w dzisiejszym świecie żywymi świadkami radości, którą daje nam Chrystus, i która jest prawdziwym narzędziem nowej ewangelizacji”.
Do zgromadzonych zwrócił się również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz: „Jesteście szczególnymi adresatami Roku Wiary (…) To od waszej wiary, od zaufania Chrystusowi, od waszej miłości, zależeć będzie tak wiele w Kościele w Polsce, i w całym dziele nowej ewangelizacji”.
Całą społeczność polskich seminariów duchownych zawierzył Matce Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa, Jedynego i Wiecznego Kapłana, przyjmij ten tytuł, którym Cię obdarzamy, by oddać cześć Twemu macierzyństwu. Przychodzimy do Ciebie jako wspólnoty Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, aby w Roku Wiary na nowo rozpoznać tajemnicę własnych powołan i przylgnąć do Twojego Syna”.


Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się 16 kwietnia Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00, który poprowadził o. Raniero Cantalamessa. „Najważniejsze pytanie, jakie my chrześcijanie musimy postawić sobie w tym Roku Wiary nie brzmi ‘czy wierzymy, czy nie wierzymy w Boga’. To nie powinno mieć dla nas żadnych wątpliwości. Najważniejsze pytanie brzmi: w jakiego Boga wierzymy? Jaki jest obraz Boga, jaki niesiemy w sobie, przede wszystkim, gdy przystępujemy do modlitwy? A Maryja w Magnificat objawia nam, jaki był obraz Boga, którym Ona żyła w swojej duszy. Św. Augustyn powiedział, że bliskość Boga budzi zawsze dwa sprzeczne uczucia, uczucie bojaźni i uczucie przyciągania. Bóg budzi w nas lęk swoją wielkością, majestatem, swoją świętością, ale przyciąga nas swoją czułością (…) Bóg Jezusa, jak i Bóg Maryi, Jego Matki, to Bóg wielki, potężny, ale który jest naszym Tatą. To jest ta idea Boga, jakiej nam potrzeba” – mówił o. Cantalamessa.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn, es 

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda