Home WiadomościZ kraju Dębica: Rok bł. Edmunda Bojanowskiego

Dębica: Rok bł. Edmunda Bojanowskiego

Redakcja

Dębiccy radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego. To hołd oddany założycielowi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich, w sto pięćdziesiątą rocznicę jego śmierci.

– To dzięki błogosławionemu, przy wsparciu hrabiego Karola Raczyńskiego, w 1882 roku do Dębicy przybyły pierwsze trzy siostry służebniczki. Od tego czasu zgromadzenie bardzo się rozwinęło, zarówno liczebnie jak również duchowo. Siostry są zaangażowane w pracę na rzecz społeczności naszego miasta. Pracują w ochronkach, świetlicach, szkołach i przedszkolach, prowadzą m.in. Dom Dziennego Pobytu dla seniorów. Stanowią istotną część historii naszego miasta – mówi Maciej Małozięć zastępca burmistrza Dębicy.

W ramach Roku Błogosławionego będą realizowane w mieście przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym, kulturalnym i religijnym. Już w najbliższą niedzielę, w kościele pw. Ducha św. w Dębicy odbędzie się Msza św. inaugurująca obchody 150. rocznicy śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego.

Życie bł. Edmunda Bojanowskiego przypada na czasy niepokojów, ucisków i zrywów powstańczych pierwszej połowy XIX wieku.

Bł. Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu k. Gostynia. Będąc słabego zdrowia, musiał przerwać studia podjęte we Wrocławiu i Berlinie, a także zrezygnować z nauki w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Zaangażował się jednak w życie społeczne i dzieła charytatywne na ziemiach objętych zaborem pruskim, aby odrodzić w Polakach polską tradycję, a przez to także ducha narodowego.

W 1850 r. powołał do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek skupiające żeński personel pracujący w ochronkach, które stanowiło zalążek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 r. w Górce Duchownej.

Św. Jan Paweł II beatyfikował Edmunda Bojanowskiego 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

eb,msz / Dębica
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda