Home WiadomościZ kraju Osiemnasty Memoriał, czyli ku dojrzałości

Osiemnasty Memoriał, czyli ku dojrzałości

Redakcja

6 czerwca 2021 r. w zawadzie odbył się XVIII Memoriał Bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego. Zawada k. Tarnowa jest rodzinną miejscowością bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, gdzie błogosławiony się wychował, gdzie nadal mieszkają jego bracia i najbliższa rodzina. W parafialnym kościele pw. św. Marcina znajdują się relikwie bł. Zbigniewa, a miejscowa szkoła podstawowo nosi jego imię.

Tegoroczny, osiemnasty już memoriał, rozpoczął się Mszą Świętą polową na placu przed kościołem parafialnym o godz. 10.30 odprawionej w intencji kanonizacji bł. Zbigniewa i bł. Michała – Męczenników z Pariacoto oraz o pokój na świecie. Mszy Świętej przewodniczył o. Marek Dubanik, kolega męczenników, misjonarz z Boliwii i Paragwaju. W kazaniu o. Marek wspominał: Miałem to szczęście z ojcem Zbigniewem w seminarium studiować przez pięć lat. Jestem z rocznika drugiego błogosławionego – ojca Michała Tomaszka, razem żeśmy od nowicjatu aż po kapłaństwo na jednym kursie uczyli się. Zbigniewa pamiętam jako naszego przełożonego wśród nas, seminarzystów, który organizował, pilnował porządku, pracy grupowej. Nawiązując do tego, że odbędzie się już osiemnasty Memoriał, powiedział: Organizowany przez Was dziś Memoriał Bł. O. Zbigniewa to memoriał już osiemnasty, a liczba 18 mówi nam o dojrzałości. Zatem niech nasze pragnienia i modlitwy będą dojrzalsze w nieustannej ufnej prośbie u Boga o rychłą jego kanonizację. Do tej w cudzysłowie „dojrzałej modlitwy” niech dołączy się też pamięć. Obecny rok, to Rocznica 30 lat wspomnienia dnia 9 sierpnia 1991, dnia męczeńskiej śmierci. Jutrzejszy dzień, 7 czerwca, to 35 rocznica święceń kapłańskich bł. Zbigniewa. Zapewne wielu z was pamięta jego Mszę Świętą Prymicyjną tu przy tym ołtarzu.

Po Mszy Świętej miało miejsce pobłogosławienie zebranych relikwiami I stopnia bł. Zbigniewa oraz złożenie kwiatów przy dzwonnicy, gdzie znajduje się dzwon pamięci im, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. W uroczystości uczestniczyli też rodzeni bracia bł. Zbigniewa.

Po Mszy Świętej i złożeniu kwiatów rozpoczęły się biegi, które były w różnych grupach wiekowych i na różne dystanse. Uczestnikami byli więc zarówno najmłodsi, jak i wytrawni biegacze, ale też seniorzy i pary małżeńskie. Osobną konkurencją był marszobieg z kijkami Nordic Walking na dystansie ok. 5.5 km. „Celem Memoriału jest uczczenie pamięci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, upowszechnianie biegania i w ogóle aktywnego stylu życia. W gminie Tarnów przypominamy niezwykłe postaci, które stąd pochodzą. Jesteśmy z nich dumni” – mówił Grzegorz Kozioł, wójt Gminy Tarnów.

Organizatorami Memoriału byli: Szkoła Podstawowa im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Gmina Tarnów, a współorganizatorem „Kępa Sport”. W uroczystości wzięli udział także m.in. radni gminy Tarnów, sołtysi oraz mieszkańcy. Organizatorzy podkreślali, ze tegoroczny memoriał cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony uczestników – zgłosiło się ponad 300 uczestników – biegów, jak i publiczności. Jest to impreza rodzinna, promująca wartości, jakimi żył. Bł. Zbigniew Strzałkowski, a jednocześnie aktywność fizyczną. Uczestnicy podkreśli bardzo dobrą atmosferę Memoriału, serdeczności, rodzinny charakter. Każdy z uczestników biegów otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Anna Dąbrowska, Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda