Home WiadomościZ kraju Dialogi z Pallottim – dyskusja inspirowana przez świętych

Dialogi z Pallottim – dyskusja inspirowana przez świętych

Redakcja

Dyskusja inspirowana przez świętych: Franciszka z Asyżu i Wincentego Pallottiego, z udziałem świeckich, franciszkanów i pallotynów oraz koncert muzyczny w kościele rektoralnym, złożyły się na spotkanie konferencyjno-artystyczne w klasztorze na kieleckiej Karczówce w ramach cyklu „Dialogi z Pallottim”.

– Ludzie potrzebują rozmowy i to rozmowy na istotne tematy. Bóg i jego sprawy – to nie powinien być temat od święta – uważa pomysłodawca spotkań, Szczęsny Wroński. W dyskusji uczestniczyło ponad 20 osób, podczas koncertu kościół św. Karola Boromeusza był pełen.

„Jaki byłby świat bez Ewangelii?” – to motto spotkania. Przebiegało ono w formie dyskusji „pod kierunkiem” wybitnych świadków Ewangelii: św. Franciszka z Asyżu i św. Wincentego Pallottiego, których myśli i pisma były przedmiotem konferencji i dyskusji uczestników.

Konferencja była inspirowana dziełem żyjącego we Włoszech w latach 1795-1850, św. Wincentego Pallottiego – twórcy aktualnej po dzień dzisiejszy formuły współodpowiedzialności duchownych i świeckich za głoszenie i wcielanie w życie Ewangelii, którą realizują Księża Pallotyni – gospodarze Karczówki.

Było to drugie spotkanie w ramach niedawno rozpoczętego w klasztorze na Karczówce cyklu „Dialogi z Pallottim”. Tym razem, św. Wincenty Pallotti „spotkał się” ze św. Franciszkiem z Asyżu.

– Wśród wiodących tematów konferencji znalazły się: epifania – i jej miejsce w posłudze pallotynów oraz franciszkanów, a także potrzeba misji apostolskiej w kontekście neopogaństwa i kryptochrześcijaństwa – mówi Wroński. Rozmawiano także o wyzwaniach i bolesnych doświadczeniach Kościoła misyjnego we współczesnym świecie.

Głównymi bohaterami dialogu byli: o. Tomasz Pawlik – franciszkanin z Chęcin, ks. dr Andrzej Daniewicz SAC –wokalista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, lider grupy muzycznej La Pallotina.

Spotkanie zakończył koncert „Horyzonty jedności” w wykonaniu Trio ks. Daniewicza. Grupa wystąpiła w składzie: Martyna Melosik – śpiew (laureatka m.in. muzycznego show „Fabryka Gwiazd”), Piotr Szewczenko – gitara (współpracuje z Edytą Bartosiewicz, DAAB, La Pallotina) oraz ks. Andrzej Daniewicz SAC – śpiew, instrumenty klawiszowe (lider grupy La Pallotina).

Inicjatorem „Dialogów” jest Szczęsny Wroński, którego, jak mówi „zachwycił Pallotti i jego droga do Boga”.

Pallotyni posługują w Kielcach od ponad 50 lat. Początki ich posługi w Kielcach wiążą się z przejęciem w 1957 r. pobernardyńskiego kościoła na wzgórzu Karczówka w obrębie rezerwatu geologicznego, gdzie do dzisiaj prowadzą kościół rektoralny i szeroką działalność duszpastersko–kulturalną.

Współczesna praca pallotynów w diecezji kieleckiej nawiązuje do wzorców, nakreślonych przez założyciela – św. Wincentego Pallottiego. W zakresie posługi bliźnim w potrzebie jest to np. największy dom pomocy społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach, poza tym opieka nad historycznym pobernardyńskim klasztorem na Karczówce i stworzenie z niego przyjaznego miejsca, kreującego kulturę i lokalny patriotyzm, założenie nowej parafii w Kielcach na osiedlu Podkarczówka oraz prowadzenie domu rekolekcyjnego w św. Katarzynie.

Wincenty Pallotti SAC (1795-1850) – zwany „Apostołem Rzymu”, włoski ksiądz katolicki, założyciel Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, którego integralną częścią są pallotyni i pallotynki, tercjarz franciszkański, święty Kościoła. Uważa się go również za prekursora Akcji Katolickiej. Jego proces beatyfikacyjny trwał kilkadziesiąt lat. Pallotti został ogłoszony błogosławionym przez papieża Piusa XII 22 stycznia 1950 r., zaś świętym i równocześnie patronem Unii Misyjnej Kleru – przez papieża Jana XXIII – 20 stycznia 1963. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 22 stycznia.

Za: InfoSAC 26/01/2014 [03]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda