Na budowę przedszkola na Filipinach: Misyjne Kolędowanie

Około 40 kilometrów przemierzonych pieszo, 234 młodszych i starszych wolontariuszy, kilka tysięcy zaśpiewanych kolęd, ponad 730 pierniczków rozdanych gościnnym parafianom w sześciu miejscowościach w różnych regionach Polski – to bilans drugiej edycji świątecznej akcji „kolędujMY misyjnie”, zorganizowanej na rzecz budowy przedszkola na Filipinach.

W dniach 26.12.2013 – 06.01.2014 r. grupy poprzebieranych kolędników zapukały do drzwi mieszkańców sercańskich i zaprzyjaźnionych parafii. Nieśli bożonarodzeniowe pozdrowienie, radość z Narodzenia Jezusa. Śpiewali kolędy i pastorałki oraz mówili wierszyki, kwestując na budowę przedszkola w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia na Filipinach. Wioska powstała dla ofiar tajfunu Sendong, który w 2011 roku przetoczył się przez wyspę Mindano. Dzięki różnorodnym akcjom, m.in. zeszłorocznej akcji kolędowania, w Wiosce zamieszkało już 320 rodzin. Ich mieszkańcy to najczęściej młode rodziny z kilkuletnimi pociechami, dla których potrzebne jest przedszkole.

Tradycja głosi, że ideą kolędowania jest przekazanie darów. Polacy jak zwykle nie zawiedli. Darczyńcy z Bytowa, Pliszczyna, Sosnowca, Krakowa, Węglówki, Koszyc Małych, Stadnik okazali się bardzo życzliwy i hojni. Dla filipińskich przedszkolaków zebrano łącznie 14 260 zł.

Dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży i dorosłych oraz aktywnym wsparciu księży oroboszczów akcja „kolędujmy misyjnie!” pozytywnie się rozrasta, zyskując coraz większy zasięg i zainteresowanie parafian. W przyszłym roku zaplanowano jej kolejną edycję.

Więcej (zdjęcia) na: www.sercanie.pl