Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Diecezja Bielsko – Żywiecka: ofiarowanie w świątyni zapowiada absolutne oczyszczenie na krzyżu

Diecezja Bielsko – Żywiecka: ofiarowanie w świątyni zapowiada absolutne oczyszczenie na krzyżu

Redakcja

„Dopiero Jezusowa śmierć na krzyżu przynosi absolutne oczyszczenie” – podkreślił bp Roman Pindel podczas liturgii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki w asyście około 30 kapłanów przewodniczył 2 lutego Eucharystii z okazji święta Ofiarowania Pańskiego i Dnia Życia Konsekrowanego.

a

W bielskiej świątyni modliło się około stu sióstr zakonnych ze zgromadzeń działających na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Obecni byli przełożeni działających na Podbeskidziu zgromadzeń i instytutów zakonnych i stowarzyszeń apostolskich. Uczestnicy liturgii przeszli w procesji ze świecami wokół świątyni, odnowili także śluby i przyrzeczenia zakonne.

A

W homilii bp Pindel nawiązując do słów Symeona wypowiedzianych w  czytanym dziś fragmencie Ewangelii św. Łukasza, zwrócił uwagę, że w osobie Jezusa przychodzi znak sprzeciwu.

a

„Ludzie dzielić się będą ze względu na Jego wystąpienie, słowa, Jego dokonania. Bo od narodzin jedni będą przybywać, by oddać pokłon Nowonarodzonemu, a inni będą czyhać na Jego życie. A 30 lat później wielu uzna w Nim proroka potężnego w czynie i słowie, Mesjasza, Syna Bożego, ale wielu też Go odrzuci. Będą niektórzy występować przeciw Niemu, szukać powodu, by Go oskarżyć, będą nastawać na Niego i szukać sposobności, by Go pojmać i skazać. Wielu będzie dopominać się śmierci sprawiedliwego, a uwolnić tego, który był zabójcą” – wyjaśnił biskup.

a

Wskazując na zachowanie dobrego łotra i tłumu urągającego Synowi Bożemu spod krzyża, hierarcha zaznaczył, że to śmierć Jezusa na krzyżu jest podstawowym znakiem sprzeciwu. „A jednak ta Jezusowa śmierć na krzyżu przynosi absolutne oczyszczenie. Oto przyjście do świątyni jest zapowiedzią tego oczyszczenia. To wtedy kończy się wartość ofiar składanych w świątyni, kończy się jednoznacznie sens kapłaństwa w Izraelu,. To wtedy złożona jest jedna jedyna ofiara, która wystarcza na zawsze i za wszelkie grzechy świata” – dodał.

a

W odniesieniu do wymiaru maryjnego dzisiejszego Święta Ofiarowania Pańskiego, biskup przypomniał zapowiedziane przez Symeona cierpnie Matki Zbawiciela – aż po trwanie przy krzyżu, na którym kona Jezus.

a

Biskup zachęcił osoby konsekrowane, by końcowe przesłanie z fragmentu Łukaszowej Ewangelii odnieść do własnej sytuacji. „Także i my wracamy po tych uroczystościach – po uroczystości Ofiarowania Pańskiego, po zakończonym roku Życia Konsekrowanego – do naszego życia. Doznaliśmy w tym czasie wielu łask, wielu świateł i umocnienia na dalsze życie.  Będziemy wierni konsekracji która się w nas dokonała, gdy składaliśmy śluby. Będziemy z większą wiernością słuchać Tego, który nas powołał i codziennie powołuje” – dodał duchowny.

a

„Będziemy posługiwać tym charyzmatem, którym żyje zakon czy zgromadzenie. Ale także posługiwać tymi darami osobistymi, którymi zostaliśmy obdarzeni dla dobra wspólnoty, Kościoła czy dla tych, nad którymi się pochylamy w posłudze miłosierdzia. Dzieje zbawienia toczą się dalej. Aż do szczęśliwego zakończenia, gdy Chrystus powtórnie przyjedzie, by przygarnąć swoich” – zapewnił biskup.

aa

Po Mszy biskup wręczył kilkadziesiąt listów gratulacyjnych siostrom obchodzącym okrągłe jubileusze – od 60-lecia, 50-lecia do 25-lecia życia zakonnego.

W imieniu wszystkich zebranych słowa podziękowania wobec ordynariusza wypowiedzieli siostry zakonne oraz referent ds. instytutów życia konsekrowanego dla zakonów i zgromadzeń męskich ks. Tadeusz Słonina SDS. Przed liturgią odbyła się adoracja eucharystyczna przygotowana przez franciszkanów z Rychwałdu.

a

Świątecznie spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie przy stole.

a

Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej istnieje 61 klasztorów, należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych. Żyje w nich około 500 sióstr. Na terenie diecezji jest też 29 męskich domów zakonnych, należących do kilkunastu zgromadzeń męskich, skupiających ponad 141 i 21 braci zakonnych i 2 kleryków. Kapłani zakonni prowadzą 17 parafii na Podbeskidziu.

a

a

a

a

A

a

a

a

a

a

Za: www.diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda