Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Bydgoszczy

Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Bydgoszczy

Redakcja

diecezja.bydgoszcz.plW bydgoskiej katedrze 2 lutego zakończono obchody Roku Życia Konsekrowanego w diecezji bydgoskiej. Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń zakonnych, przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz diecezji w swojej homilii nawiązał do niedawnego spotkania papieża Franciszka z siostrami zakonnymi oraz zakonnikami. – Ojciec Święty odłożył przygotowane wcześniej przemówienie i zwrócił się do wszystkich tak bardzo prosto, od serca. Dużą część swego przesłania poświęcił posłuszeństwu. Wskazał na Jezusa, jako na wzór posłuszeństwa. To mnie uderzyło, a zarazem zrodziło pytanie, dlaczego akurat ten temat został teraz podjęty – pytał.

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa dodał, że w ten sposób zostało zauważone bardzo niepokojące zjawisko, jakie charakteryzuje m.in. życie mieszkańców Europy, ich codzienność. To indywidualizm. – Dzisiaj zabiega się nadzwyczaj mocno o autonomię człowieka. Szuka się dla indywidualizmu właściwego sobie wyrazu, jakby to było dla nas najważniejsze. Posłuszeństwo jest takiej postawy całkowitym zaprzeczeniem – stwierdził.

Hierarcha podkreślił, że w ten sposób jednak gubi się odpowiedzialność za wspólnotę, w której przebywamy. Z tego powodu – według ordynariusza – można mówić m.in. o rozbitych małżeństwach i poważnym kryzysie rodziny w chrześcijańskim świecie, ponieważ indywidualiści nie potrafią odnaleźć się we wspólnocie. Kolejnym niebezpiecznym zjawiskiem, na które zwrócił uwagę pasterz diecezji bydgoskiej, jest samotność. – Wiele osób pragnie być singlami, nie umiejąc się odnaleźć w życiu społecznym, rodzinnym, wspólnotowym – dodał.

Dlatego zdaniem pasterza diecezji bydgoskiej, warto postawić pytanie: skąd biorą się wszystkie problemy, jakie przeżywa Europa czy cały świat chrześcijański? – Jeśli Ojciec Święty akcentuje przymiot posłuszeństwa, to w tle zauważa to wszystko, z czego wyrasta wspomniany problem – człowiekowi brakuje norm i wartości, na których jest on zdolny dopiero zbudować wspólnotę. Papież podkreśla to w trosce o to, aby życie konsekrowane stało się szczególnym świadectwem życia wspólnotowego, gdzie nie potrzeba mówić o posłuszeństwie, ale o świętości, autorytecie, lojalności – zakończył.

Na całym świecie żyje obecnie około 950 tysięcy, a w Polsce około 35 tysięcy osób konsekrowanych. Na terenie diecezji posługuje ok. 100 sióstr zakonnych oraz ok. 90 kapłanów i kilku braci zakonnych. W ostatnim roku przybyło nowe zgromadzenie Sióstr Służebnic Prawdy Bożej, które podjęły posługę w Domu Księży Emerytów Diecezji Bydgoskiej.

Za: www.diecezja.bydgoszcz.pl


 

W liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Pańskiego w katedrze bydgoskiej zgromadziły się osoby konsekrowane z całej diecezji. Obecne były Siostry i bracia zakonni, klerycy zakonni ze Zgromadzenia Ducha Świętego oraz przedstawiciele prezbiteratu zakonnego na wspólnej dziękczynnej modlitwie.

Razem z osobami konsekrowanymi modlili się moderatorzy i klerycy Diecezjalnego Seminarium Duchownego.

Uroczystość rozpoczęła się procesją ze świecami pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego ks. Jana Tyrawy wokół świątyni i przejściem przez Bramę Miłosierdzia, Ksiądz Biskup przewodniczył Eucharystii i wygłosił Słowo Boże. Przesłanie Księdza Biskupa do osób konsekrowanych oparte było na słowach papieża Franciszka, który wezwał zakonnice i zakonników do zachowania posłuszeństwa.

Ksiądz Biskup wezwał obecnych do zachowania posłuszeństwa , do lojalności swemu charyzmatowi zgromadzenia a przez to do dawania świadectwa swego życia we wspólnocie zakonnej, rodzinnej i społecznej całemu dzisiejszemu światu potrzebującemu Bożego Miłosierdzia.Po homilii Dostojny Celebrans przyjął odnowienie ślubów zakonnych. Na zakończenie Mszy św. na kolejny rok życia Biskup Bydgoski udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Cała uroczystość zakończyła się spotkaniem z Księdzem Biskupem oraz między sobą na wspólnym obiedzie, na który zaprosił Ksiądz Biskup.

o. Wł. B.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda