Diecezja Łowicka: Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Objawienia Pańskiego, w które przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, w katedrze łowickiej odbyła się uroczysta Msza św., połączona z odnowieniem ślubów przez osoby żyjące według rad ewangelicznych. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, z którym modlitwy za osoby konsekrowane zanosili także biskup emeryt Józef Zawitkowski i kilkunastu kapłanów. Eucharystię poprzedziła modlitwa pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Mszę św., której przewodniczył pasterz diecezji, poprzedziła krótka modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II. Konsekrowani dziękowali tu Bogu za życie św. Jana Pawła II, z którego inicjatywy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony. Pod pomnikiem ordynariusz poświęcił także świece, z którymi zebrani procesyjnie przeszli do katedry. Modlitwy za osoby konsekrowane z bp. Andrzejem F. Dziubą zanosili także biskup emeryt Józef Zawitkowski i kilkunastu kapłanów zakonnych i diecezjalnych, wśród których byli: ks. Stanisław Plichta, kanclerz kurii łowickiej, ks. Wiesław Wronka, wikariusz generalny, a także ks. Marek Wyszomirski i s. Lucyna Piątek, referenci spraw zakonnych. Na modlitwę do katedry przybyli także pustelnik diecezjalny, wdowy i dziewice konsekrowane, a także osoby przygotowujące się do konsekracji.

Podczas homilii bp Dziuba podkreślał, że tego dnia wszyscy gromadzący się w kościołach starają się trzymać w rękach światło. Starają się trzymać ten szczególny fizyczny znak, który jest potrzebny człowiekowi. W to światło wpisane zostały wielkie tajemnice naszej wiary. To właśnie Jezus jest tym, który ofiarowany jest jako Światło. Jezus jest tym, który jest światłością przychodzącą, aby nie zwyciężała ciemność. Aby ludzie bardziej umiłowali światło i nie bali się nawet swoich złych czynów, ale aby w światłości próbowali je pokonywać – podkreślał ordynariusz. W dalszej części homilii biskup wyraził nadzieję, że być może wielu z obecnych na modlitwie stanie się współczesnym Symeonem i otrzyma od Maryi Dziecię Jezus, aby w duchu wziąć Je w swoje ramiona i być tak radosnym, jak radosny był Symeon, który wyśpiewał hymn chwały, bo jego oczy ujrzały światło na oświecenie pogan.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Zdjęcia: Krzysztof Błaszczyk

Więcej na: www.diecezja.lowicz.pl