Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Diecezja Toruńska: Ikony Boga

Diecezja Toruńska: Ikony Boga

Redakcja

diecezja-torun.pl– Macie być ikonami Boga! To wielkie zobowiązanie – powiedział bp Józef Szamocki do osób konsekrowanych, podczas Mszy św. na zakończenie diecezjalnych obchodów Roku Życia Konsekrowanego. Msza św. sprawowana w parafii ojców paulinów w Toruniu zgromadziła licznie osoby konsekrowane, seminarzystów oraz wiernych świeckich.

Bp Józef Szamocki nawiązując do słów papieża Franciszka podkreślił, że osoby konsekrowane są ikonami Boga, którego Oblicze jest pełne miłości. Biskup Szamocki zaznaczył, że osoby konsekrowane poprzez swoje radykalne życie stają się świadectwem, że można żyć i nie grzeszyć. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebna jest jedność z Bogiem. – Bez jedności z Jezusem nie bylibyśmy w stanie złożyć Bogu żadnej ofiary. Bez tej jedności nie ma sensu podejmowanie kapłaństwa, sakramentu małżeństwa oraz rad życia konsekrowanego – mówił bp Szamocki. Osoby konsekrowane składają swoje życie w ofierze razem z Chrystusem za zbawienie świata. – Nie trzeba dawać wiele. Wystarczy pozwolić, by Chrystus w naszym życiu żył w całej pełni – dodał. To Chrystus, który jest darem miłosierdzia Ojca, będzie nas przemieniał, ubogacał i prowadził.

Miłość Boga objawiona w Jezusie jest związana z ofiarą, trudem i krzyżem. – Może dlatego jest tak trudna, odrzucana przez tak wielu, jako znak sprzeciwu. Może dlatego świat odrzuca także świętość, która objawia się w życiu osób konsekrowanych. Życie osób konsekrowanych jest znakiem sprzeciwu, bo objawia trudną miłość Boga. Ludzie nie zawsze tę miłość rozumieją, dlatego odrzucają także jej znak, jakim jest życie konsekrowane – mówił bp Szamocki.

Osoby konsekrowane i wierni świeccy zgromadzili się w kaplicy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której posługują ojcowie paulini. Jak podkreślił hierarcha ma to swoje symboliczne znaczenie. Parafia budująca kościół przypomina nam bowiem, że jesteśmy w ciągłym ruchu, że mamy troszczyć się o budowanie królestwa Boga. Kończy się Rok Życia Konsekrowanego, ale to życie nadal trwa. I tak naprawdę, dopiero teraz przyjdzie nam zbierać owoce tego roku i realizować postanowienia, które się zrodziły w ciągu niego. – Można powiedzieć, że Rok Życia Konsekrowanego się nie kończy, lecz stał się wprowadzeniem do nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Tu się nic nie kończy, tu się wszystko zaczyna – mówił hierarcha.

Podczas Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz na nowo zawierzyły się Chrystusowi. Po Mszy św. odbyła się radosna agapa.

Jednym z owoców Roku Życia Konsekrowanego w diecezji toruńskiej jest dzieło Duchowej Adopcji Osób Konsekrowanych (DAOK), którego celem jest otoczenie modlitwą osób konsekrowanych posługujących na terenie diecezji.

xpb/Toruń/KAI

Więcej (zdjęcia) na: www.diecezja-torun.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda