Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w diecezji płockiej

Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w diecezji płockiej

Redakcja

diecezjaplocka.plO tym, że to zakonnicy i zakonnice powinni być ludźmi o „przebitym” jak Maryja sercu, mówił ks. biskup Piotr Libera 2 lutego w bazylice katedralnej płockiej. W Święto Ofiarowania Pańskiego przewodniczył uroczystościom wieńczącym diecezjalne obchody Roku Życia Konsekrowanego. W dziękczynnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu zakonów, działających na terenie diecezji płockiej, wdowy konsekrowane oraz biskup nominat Mirosław Milewski.

W homilii bp Libera przypomniał zakonników i zakonnice, związanych z Kościołem płockim m.in. matkę Klarę Szczęsną, założycielkę „sercanek”, beatyfikowaną w 2015 r., a pochodzącą z miejscowości Cieszki w parafii Lubowidz w diecezji płockiej – pierwszą kobietę, urodzoną w tej diecezji, włączoną do grona błogosławionych, która dla współsióstr była „żywą regułą”. Parafia jej chrztu w Roku Miłosierdzia została świątynią jubileuszową.

Dodawał, że w Roku Życia Konsekrowanego finalizowano prace 43. Synodu diecezjalnego. Płoccy zakonnicy i zakonnice wypracowali obszerny dokument „Życie konsekrowane w Diecezji Płockiej”: „Słyszałem już od kilku księży i świeckich, że właśnie dzięki temu wspaniałemu dokumentowi dostrzegli, jak wielkim bogactwem Kościoła Płockiego było życie zakonne. Że tak naprawdę to benedyktyni, kanonicy regularni i norbertanki byli pierwszymi misjonarzami naszych ziem”, głosił w katedrze bp Libera.

Hierarcha zachęcał także, aby uważnie patrzeć na częste przedstawienie Maryi na mazowieckich obrazach jako Matkę z „mieczem w sercu”, tak dziś „niemodną”, a przecież będącą wzorem chrześcijańskiej postawy współczucia, wrażliwości, nie ranienia.

Pasterz diecezji płockiej wymienił także inne osoby zakonne, związane z diecezją: św. Andrzeja Bobolę, pasjonistę Sługę Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza, „genialnego kapucyna” bł. ojca Honorata Koźmińskiego, pasjonistkę m. Józefę Hałacińską czy św. siostrę Faustynę Kowalska, która w Płocku rozpoczęła swój „świetlisty szlak” sekretarki Bożego Miłosierdzia: „Niech nie brakuje wśród płockich zakonników i zakonnic – ludzi o `przebitym sercu`, uosabiających w konkrecie Chrystusowe Oblicze Miłosierdzia Ojca”, życzył hierarcha.

Zaznaczał także, że przechodząc z Roku Życia Konsekrowanego w Rok Miłosierdzia trzeba przyjąć, że wierząc w Boga, można spotkać „Miłosierną Miłość” i że ona może stać się obecna w codziennym życiu. Osoby konsekrowane są bowiem w Kościele „uosobieniem wzroku utkwionego w Miłosiernym Panu”.

W czasie Eucharystii przedstawiciele zgromadzeń zakonnych uroczyście odnowili swoje śluby zakonne. Ponadto, zgodnie z tradycją, odbył się obrzęd pobłogosławienia świec gromnicznych, a potem wspólna procesja. Śpiewy podczas liturgii mszalnej wykonywała międzyzakonna schola sióstr, która powstała w diecezji z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Zebrana w katedrze tego dnia taca zostanie przekazana na potrzeby zakonów klauzurowych.

Podziękowanie za przewodniczenie uroczystościom złożyła pasjonistka s. Dominika Dudzik, kierownik sekretariatu wydziału katechetycznego w Kurii Diecezjalnej. Siostra dziękowała biskupowi płockiemu za powołanie Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podczas 43. Synodu diecezjalnego, sympozjum naukowe „Kościół wczoraj, dziś, jutro” w Seminarium – jedną z jego części poświęcono życiu konsekrowanemu oraz za codzienną modlitwę o nowe powołania kapłańskie i zakonne w diecezji.

„Dziękujemy za łaski wypraszane dla wszystkich sióstr zakonnych i wdów konsekrowanych oraz wszystkich zakonników posługujących w diecezji płockiej, za słowa o szczególnej obecności Chrystusa w ludziach cierpiących, wypowiadane zawsze do sióstr chorych podczas wizyt w domach i  w szpitalach, za troskę o nasze zwykłe codzienne sprawy; wreszcie za codzienną ludzką kulturę, szacunek dla wszystkich zgromadzeń”, wymieniała s. Dominika Dudzik.
Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli do Opactwa Pobenedyktyńskiego na agapę i wspólne kolędowanie.

Koordynatorami diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego byli: ks. kan. dr Andrzej Czupryn, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz diecezjalna referentka s. Joanna Kawczyńska ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

Za: www.diecezjaplocka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda