Home WiadomościZ kraju Dni polskiej prowincji Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Orliku

Dni polskiej prowincji Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Orliku

Redakcja

W Orliku na Kaszubach, koło Brus, w diecezji pelplińskiej, odbyły się od 3 do 5 maja Dni polskiej Prowincji Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. Wzięło w nich udział ponad 100 sióstr z Polski, Białorusi i Rzymu. Główne spotkania przeprowadziła S. Chretienne Nibbelke z Holandii, z kraju, w którym powstało zgromadzenie Sióstr Franciszkanek. Dni przebiegały pod hasłem: „Z Matką Magdaleną na drogach wiary”

Na uroczyste rozpoczęcie spotkań Mszę św. odprawił biskup pomocniczy z Torunia Józef Szamocki, który jest członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W homilii biskup podkreślał jak ważne jest, by codziennie pamiętać o zawołaniu zgromadzenia: “Deus providebit” (Bóg się zatroszczy) oraz przypominanie sobie o pierwszej gorliwości, która towarzyszy podczas wstępowania do wspólnoty. Hierarcha mówił o sensie życia konsekrowanego, którym jest ofiarna miłość. Biskup podkreślał niezwykle ważną rolę rodziny w odkrywaniu powołania i pomocy w jego rozwoju. “Jeżeli rodzina wspomaga powołanych do służby w Kościele – to także bierze udział w wymianie Bożych darów. Największy dramat – to egoistyczne wychowywanie dzieci w rodzinie, którym trudno odkryć powołanie. Dlatego potrzebujemy świadków, które chodzą w habicie” – nawoływał biskup pomocniczy z Torunia.

W wywiadzie dla Radia Głos przełożona prowincjalna s. Mirona Turzyńska, pytana o charyzmat zgromadzenia, podkreśliła jego franciszkański charakter, jest nim przede wszystkim „prostota, radość i zawierzenie Bożej Opatrzności”. – Staramy się być otwarte na znaki czasu, tam gdzie jest wołanie staramy się odpowiadać. Najwięcej sióstr pracuje przy chorych w szpitalach, hospicjach, w katechizacji, na misjach w Tanzanii i Białorusi, ale także funkcjonujemy przy parafiach, prowadzimy domy rekolekcyjne i domy pielgrzyma – powiedziała.

Po Mszy św. nastąpiło nabożeństwo rozesłania, podczas którego Siostry odnowiły wyznanie wiary i śluby zakonne. Ostatnim punktem Dni Prowincji było symboliczne przejście przez Bramę Wiary – Porta Fidei z przekazaniem kluczy do otwierania tejże bramy każdego dnia na nowo. Dni Prowincji zostały wpisane w obchody trwającego Roku Wiary i były odpowiedzią na wezwanie Benedykta XVI zawarte w Liście Apostolskim Porta Fidei oraz realizacją postanowień Kapituły Prowincjalnej z 2011 roku. Takie spotkanie odbywa się co dwa lata.

Za: www.siostryzorlika.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda