Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Jak dziś spowiadać? – warsztaty dla księży

Dominikanie: Jak dziś spowiadać? – warsztaty dla księży

Redakcja

Jakim językiem mówić dziś w konfesjonale, gdy do spowiedzi przychodzą ludzie coraz bardziej dotknięci sekularyzacją? Tego między innymi dowiedzą się uczestnicy kolejnej serii warsztatów dla kapłanów „PRO POPULO”, która 3 grudnia odbędzie się w klasztorze dominikanów w Krakowie.

Zapisy do 27 listopada.

„Wielu kapłanów stwierdza, że trudniej dzisiaj spowiadać. Trudności te mają różne przyczyny, ale przynajmniej niektóre z nich wynikają ze współczesnego kontekstu kulturowego i kościelnego. Konteksty te wpływają zarówno na penitenta jak i spowiednika” – mówi wykładowca spowiednictwa w seminariach duchownych i dyrektor Szkoły dla Spowiedników, kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński, który poprowadzi warsztaty wspólnie z redemptorystą o. Kazimierzem Fryzełem.

„Nasze najbliższe warsztaty mają pomóc w rozumieniu zmian, które wnosi kultura współczesna w przeżywanie sakramentu pokuty oraz sposobów konfrontowania się z nimi” – przekonuje o. Śliwiński.

Uczestnicy najbliższego spotkania usłyszą, jakie najczęściej popełniają błędy przy spowiadaniu i jak ich unikać? Dowiedzą się również, jakim językiem mówić do penitentów oraz jak spowiadać, by sakrament pokuty był szansą dla rozwoju duchowego człowieka w postsekularnym świecie?

Trwające od października w krakowskim klasztorze dominikanów warsztaty „PRO POPULO” skierowane są do księży diecezjalnych i zakonnych, którzy chcą pogłębić rozumienie kapłaństwa. Duchowni mieli już zajęcia o liturgii i udzielaniu sakramentów, a także o zarządzaniu parafią. Cykl zakończą warsztaty o kaznodziejstwie.

„Dziś osoba duchowna musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Od księdza wymaga się bowiem, żeby był ekspertem w wielu dziedzinach. Trudno stawiać takie wymagania, jeśli się nie da księdzu odpowiedniego warsztatu” – tłumaczy o. Dominik Jurczak, jeden z organizatorów dominikańskich warsztatów.

Warsztaty odbywają się w klasztorze dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Zapisy na najbliższą serię do niedzieli, 27 listopada na stronie: www.pro-populo.org.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda