Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Katechumenat szansą dla wierzących

Dominikanie: Katechumenat szansą dla wierzących

Redakcja

Katechumenat to szkoła wiary nie tylko dla tych, którzy przygotowują się do przyjęcia chrztu w wieku dorosłym, ale i szansa na pogłębienie wiary już ochrzczonych – uważa o. Adam Wyszyński OP, który w łódzkim klasztorze dominikanów zajmuje się katechumenatem.

„Katechumenat jest spotkaniem, z którego wszyscy coś mogą wynieść. Zarówno katechumeni, którzy jako dorośli chcą przyjąć sakramenty chrztu, bierzmowania i Eucharystii, jak i ci, którzy ich do tego przygotowują” – mówi o. Wyszyński.

Zakonnik uważa, że ludzie wierzący zbyt często w mówieniu o wierze posługują się pojęciami, które dla osób będących z dala od Kościoła wydają się obce. „Katechumenat tworzy więc swego rodzaju niezwykłą wspólnotę ludzi, którzy wzajemnie próbują odpowiadać sobie na te fundamentalne pytania: czym jest wiara? – tłumaczy o. Wyszyński.

W pierwszą niedzielę listopada w klasztorze dominikanów w Łodzi przyjęto do wspólnoty Kościoła dwóch katechumenów: Sebastiana Uliasza i Adama Szymkowskiego. Prowadzący uroczystość o. Wyszyński naznaczył ich znakiem krzyża oraz wręczył księgę Ewangelii.

Obrzęd rozpoczął się przed klasztorem – gdzie po oczekujących katechumenów wyszło z kaplicy około 250 osób, aby ich uroczyście wprowadzić do wspólnoty kościelnej. Studenci z dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Kamienica napisali też do katechumenów listy z gratulacjami i życzeniami „na nową drogę życia w Jezusie Chrystusie”.

Katechumeni przyjmą sakrament chrztu 7 kwietnia 2012 roku, podczas uroczystości Wigilii Paschalnej. Wtedy też przystąpią po raz pierwszy do Komunii świętej i otrzymają bierzmowanie. Będzie to nawiązanie do starożytnej praktyki Kościoła, kiedy chrztu udzielano tylko w Wielką Sobotę.

Oprócz dominikanów w Łodzi, osoby dorosłe do przyjęcia chrztu przygotowują także bracia Zakonu Kaznodziejskiego w klasztorze w Krakowie i Warszawie na Służewie.

sz/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda