Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Laur dla bazyliki w Lublinie

Dominikanie: Laur dla bazyliki w Lublinie

Redakcja

Ojcowie dominikanie w Lublinie otrzymali nagrodę Laur Konserwatorski 2013 – za prace konserwatorskie w swojej bazylice.

Laur Konserwatorski to doroczna nagroda, jaką przyznaje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie gospodarzom obiektów zabytkowych, którzy przeprowadzili w nich wzorcowo prace konserwatorskie.

Lubelskich dominikanów uhonorowano za odnowienie znajdującej się na przedłużeniu prezbiterium Bazyliki Relikwii Krzyża Świętego siedemnastowiecznej Kaplicy Tyszkiewiczów, w której prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 2010-2012.

„Dobry gospodarz dba o swoje miejsce i my też tak czynimy, starając się odnawiać naszą świątynię zgodnie z wymogami sztuki konserwatorskiej i podtrzymywać w ten sposób nasze dziedzictwo i naszą tożsamość” – mówi o. Grzegorz Kluz, przeor lubelskich dominikanów.

O. Kluz wraz o z o. Robertem Głubiszem, który był przeorem lubelskiego klasztoru w czasie prowadzenia prac konserwatorskich w Kaplicy Tyszkiewiczów, odebrali 25 kwietnia nagrodę z rąk Haliny Landeckiej, wojewódzkiego konserwatora zabytków z Lublinie.

W tym roku Laury Konserwatorskie przyznano gospodarzom pięciu zabytkowych obiektów sakralnych. Obok dominikańskiej bazyliki uhonorowano również: parafię katedralną w Zamościu, kościół farny w Kazimierzu Dolnym, kościół pobrygidkowski w Lublinie oraz  kościół parafialny Świętego Floriana i Świętej Katarzyny w Gołębiu.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda