Dominikanie – Lublin: Czas na Wigilię Starego Miasta

Już po raz trzynasty ojcowie dominikanie w Lublinie zapraszają mieszkańców na Wigilię Starego Miasta, która odbędzie się 23 grudnia na tamtejszej Starówce w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia.

Poprzedzi ją msza święta w intencji mieszkańców Lublina w dominikańskiej bazylice Relikwii Krzyża Świętego. Następnie wyruszy bożonarodzeniowy korowód, który przejdzie przez Rynek i zatrzyma się przy Szopce usytuowanej w pobliżu dominikańskiej świątyni, gdzie uczestnicy Wigilii złożą sobie życzenia, połamią opłatkiem i zasiądą do wieczerzy.

„Na Wigilię zaprasza się najbliższe osoby. Jest to jednak wyjątkowy dzień, w którym każdy może przyjść na wspólną wieczerzę i zostanie ciepło przyjęty. Poczuje się jak u siebie. Tak samo jest na lubelskim Starym Mieście” – piszą organizatorzy Wigilii.

„Wigilia Starego Miasta to spotkanie ludzi, wspólnoty, Kościoła. Podkreśla to obecność na Eucharystii lubelskiego pasterza – w tym roku swoją obecność zapowiedział abp Stanisław Budzik. Przez lata był z nami abp Józef Życiński, który modlił się z nami, składał życzenia, a potem dzielił się opłatkiem. Przez dwa ostatnie lata razem z nami byli bp Artur Mizińki i bp Mieczysław Cisło” – dodają organizatorzy.

Chętnych zapraszają do włączenia się w przygotowanie Wigilii poprzez przekazanie darów dla najmłodszych. Dzięki wsparciu darczyńców ojcowie dominikanie corocznie przygotowują około 700 paczek dla najbardziej potrzebujących.

Wigilia Starego Miasta jest częścią odbywającego się już po raz drugi Festiwalu Bożego Narodzenia. Imprezę organizują wspólnie Ojcowie Dominikanie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Gmina Lublin oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury.

Prawie dwutygodniowe świętowanie rozpocznie się 19 grudnia i potrwa do 1 stycznia 2013 roku. Szopka Bożonarodzeniowa zamieni się wtedy w scenę dla występów artystycznych. Do 23 grudnia będzie można posłuchać tam śpiewania kolęd przez dzieci oraz całe rodziny.

Kolędy w języku suahili będą mogły nauczyć się dzieci podczas świątecznych warsztatów dla nich, które odbędą się 19 i 20 grudnia w krużgankach klasztoru dominikanów. Misjonarze z Afryki i Indonezji opowiedzą też najmłodszym, jak spędza się Boże Narodzenie na misjach. Dzieci będą też uczestniczył w warsztatach i zabawach o tematyce świątecznej.

O renesansowych zwyczajach świątecznych opowiedzą natomiast lublinianom i turystom pracownicy Piwnicy pod Fortuną. Podczas warsztatów w Szopce od 19 do 22 grudnia będzie można się dowiedzieć: czy 500 lat temu Boże Narodzenie obchodzono tak, jak dzisiaj, jak przygotowywano wtedy dom na święta i czy ubierano choinkę?

W dniach od 19 do 23 grudnia potrwa Lubelski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Na prawie dwustu stoiskach, które usytuowane zostaną na Rynku Starego Miasta oraz na Placu Łokietka, będzie można kupić rękodzieło oraz tradycyjne potrawy świąteczne.

Najdłużej, bo od 19 grudnia do 1 stycznia, w odnowionych krużgankach klasztoru dominikanów potrwa również wystawa bożonarodzeniowych szopek, wykonanych przez artystów z całej Polski skupionych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.

Z pomysłem organizowania Wigilii na lubelskiej Starówce wystąpił w 2000 roku o. Hieronim Kaczmarek, ówczesny przeor lubelskich dominikanów. Zakonnik zapragnął, by dominikański klasztor – znajdujący się przy ulicy Złotej, a więc w sercu Lublina – przyczynił się do ożywienia Starego Miasta.

„Każda Wigilia to inne przeżycie. Może dlatego, że zawsze chciałem aby oprócz tych stałych jej elementów było coś nowego – jakieś odstępstwo od programu. Była msza na Placu po Farze albo zwiedzaliśmy Stare Miasto w pochodzie – gdzie w różnych miejscach odbywały się jakieś wydarzenia – przy okazji częstując się potrawami wigilijnymi” – wspomina o. Robert Głubisz, który jako przeor zajmował się Wigilią przez sześć ostatnich lat.

„Zawsze była niesamowita atmosfera i ludzie, którzy nam pomagali – szczególnie oni zostali mi w pamięci bo bez nich tego by nie było. A i pamiętam że było dużo wiary, że się uda!” – dodaje o. Głubisz.

W tym roku po raz pierwszy organizatorem Wigilii Starego Miasta będzie nowy przeor lubelskiego klasztoru, o. Grzegorz Kluz.

sz, dominikanie.pl / jg, festiwal-bozego-narodzenia.pl / kn

Więcej na: www.dominikanie.pl