Salezjanie – Brazylia: Historia Jezusa w formie mangi

Sieć Szkół Salezjańskich (RSE) rozpoczęła od tego roku wydawanie serii komiksów “Evangelis”, która jest sposobem opowiedzenia historii Jezusa uczniom i wychowankom salezjańskich szkół i dzieł społecznych.

Ta organizacja, skupiająca około 120 instytucji wychowawczych salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki, świadoma powodzenia, jakim cieszy się manga, będąca typowym komiksem kultury japońskiej, rozpoczęła w tym roku projekt “Evangelis”, polegający na wydaniu serii komiksów-mangi, które opowiadają historię Jezusa w oryginalny i bardzo łatwo przyswajalny sposób.

Pierwszy numer tej serii, która łącznie obejmuje cztery pozycje, został zatytułowany “Rodzi się Nadzieja” i ukazał się w ubiegłych miesiącach. Żywe ilustracje i przekonywujący tekst, zastosowane w tej książeczce, zostały wykorzystane w opowiadaniu o zwiastowaniu i narodzinach Jana Chrzciciela, spotkaniu archanioła Gabriela i Maryi, wędrówce Magów, Narodzinach Jezusa, nikczemności Heroda, na ucieczce do Egiptu kończąc.

“Celem projektu ‘Evangelis’ jest przybliżenie bogactwa biblijnego świata w sposób pociągający i przekonywujący, poprzez który niewątpliwie uda się dotrzeć do uczniów szkół salezjańskich” – twierdzi Antonio Boeing, animator pastoralny RSE.

Autorem komiksów jest Herbert Barbosa, pasjonat mangi już od dzieciństwa, który widział w tym projekcie sposób, poprzez który będzie można pomóc dzieciom i młodzieży wejść w kontakt ze słowem Bożym. W 2006 r., po narysowaniu wizerunku Jezusa, powstała w jego głowie myśl o zrealizowaniu pełnej publikacji, która obejmowałaby całą historię Jezusa Chrystusa. „Zawsze bardzo mi się podobała manga, jak zresztą wielu dzieciom, młodzieży i dorosłym. Manga jest zabawna, pociągająca, łatwa w lekturze i zrozumieniu. Posługuje się wieloma środkami wyrazu, aby przekazać przesłanie w sposób żywy i oryginalny” – stwierdza.

Druga książeczka pt. “Dobra Nowina”, znajdująca się obecnie w końcowej fazie produkcyjnej, będzie do nabycia w pierwszych miesiącach 2013 r. Opowiada się w niej o pierwszych cudach Jezusa i kuszeniu przez diabła na pustyni.

ANS  – Brasilia

Za: www.infoans.org