Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Nagroda dla ojca Tomasza Gałuszki OP

Dominikanie: Nagroda dla ojca Tomasza Gałuszki OP

Redakcja

Książka dominikanina ojca Tomasza Gałuszki o rękopisach z notatkami z wykładów Świętego Tomasza z Akwinu zwyciężyła w prestiżowym konkursie „Studiów Żródłoznawczych” przy Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk.

Rozprawa dyrektora Dominikańskiego Instytutu Historycznego i wykładowcy Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Ojców Dominikanów, zatytułowana „Tomasza z Akwinu Lectura

Super Matheum Cap. I-II. Studium historyczno-krytyczne i edycja tekstu”, zdobyła pierwszą Nagrodę im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego za rok 2011.

Jury konkursu, które stanowi Rada Redakcyjna „Studiów Źrodłoznawczych” i redakcja pisma, nagrodziło 22 listopada książkę o. Gałuszki spośród czterech publikacji nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Stefana Kuczyńskiego.

Książka o. Gałuszki to kolejna już publikacja Dominikańskiego Instytutu Historycznego w ramach serii naukowej „Studia i źródła Dominikańskiego Instytutu Historycznego w Krakowie”. Autor dokonuje w niej analizy krytycznej mało znanego fragmentu wykładu Świętego Tomasza do dwóch pierwszych rozdziałów Ewangelii według Świętego Mateusza.

„Opracowany wykład jest jednym z tych dzieł Tomasza z Akwinu, które być może na zawsze miało pozostać nieznane szerszemu gronu odbiorców. Zachowane jedynie w notatkach dwóch studentów – Piotra z Andrii i Leodegara z Besançon – nie zostało przez Tomasza ani zredagowane, ani autoryzowane” – pisała Anna Markiewicz na stronie Dominikanie.pl po ukazaniu się książki o. Gałuszki na początku 2011 roku.

„Najprawdopodobniej też nigdy nie dowiemy się, czy dominikanin w ogóle zamierzał upublicznić swoją propozycję interpretacji Ewangelii wg św. Mateusza. Jeżeli jednak rzeczywiście dzieło to powstało jakby bez wiedzy samego autora, to niewątpliwie otrzymaliśmy wyjątkową okazję, by przyjrzeć się Tomaszowi w trakcie zwyczajnej pracy dydaktycznej” – dodaje Markiewicz.

Nagroda Polskiej Akademii Nauk im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego przyznawana jest za polskie książki z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za książkowe edycje źródłowe z zakresu średniowiecza i okresu nowożytnego do końca XVIII wieku.

Zmarły przed dwoma laty patron nagrody był polskim historykiem, specjalizującym się w średniowieczu. Większość swojego zawodowego życia spędził jako pracownik Instytutu Historii PAN.

sz / dominikanie.pl / kolegium.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda