Dominikanie: odmawiają brewiarz ze świeckimi

Dominikanie z otwartego kilka miesięcy temu klasztoru w Katowicach namówili swoich parafian, żeby wspólnie z nimi odmawiali modlitwę brewiarzową. Codziennie po wieczornej mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego zakonnicy zapraszają wiernych na nieszpory, podczas których odmawiają razem Liturgię Godzin.

By ułatwić parafianom praktykowanie tej modlitwy, dominikanie zakupili dla nich brewiarze.

„Po przyjeździe do Katowic nie mieliśmy jeszcze klasztornej kaplicy, pomyśleliśmy więc, że Liturgię Godzin będziemy odmawiać razem z wiernymi w kościele. Nie nagłaśnialiśmy tego w jakiś specjalny sposób, zaledwie zaprosiliśmy uczestników wieczornej mszy, by – jeśli mogą – pozostali w kościele i razem z nami odmówili nieszpory. I tak już zostało. W tej chwili wierni z pamięci recytują antyfony »Salve Regina« czy »O lumen Ecclesiae«” – opowiada o. Piotr Ciuba z dominikańskiego klasztoru w Katowicach.

„Cieszymy się bardzo, że mamy możliwość odmawiania brewiarza z tymi, którzy przychodzą do naszego kościoła. Jeszcze się nie zdarzyło, byśmy na modlitwie zostali sami w kościele, za to często brakuje brewiarzy dla każdego” – dodaje o. Ciuba.

O odnowę wspólnej modlitwy brewiarzowej w intencji rozpoczętego 25 listopada II Synodu Archidiecezji Katowickiej zaapelował w tych dniach do księży swojej diecezji metropolita górnośląski, abp Wiktor Skworc.

„Nasza wewnętrzna przemiana powinna wyrażać się w odnowie życia modlitwy, zwłaszcza modlitwy brewiarzowej. Dlatego, u progu synodu, gorąco zachęcam wszystkich księży, tworzących prezbiterium Kościoła katowickiego, do wspólnego celebrowania Liturgii Godzin” – napisał w liście do księży abp Skworc.

Katowiccy dominikanie do swojej klasztornej kaplicy wnieśli niedawno dębowy ołtarz, przy którym wspólnie będą odmawiać w ramach Liturgii Godzin jutrznię oraz modlitwę południową.

Za: www.dominikanie.pl.