Dominikanie: Ojciec Tomasz Dostatni wspomni Václava Havla

Postać Václava Havla, a zwłaszcza jego rozumienie idei bycia obywatelem, przypomni dominikanin ojciec Tomasz Dostatni w Sandomierzu w pierwszą rocznicę śmierci byłego prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej.

Na prelekcję zatytułowaną „Václav Havel – obywatel” zapraszają na 19 grudnia do sandomierskiego Zamku wspólnie Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i miejscowe Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów.

„Havel uczył swoim życiem, pisarstwem i byciem prezydentem, co to znaczy być obywatelem w najlepszym tego słowa znaczeniu. I przypominał o moralnej, etycznej odpowiedzialności za sprawy społeczne. Chciał, aby obywatelskość była łączona z odpowiedzialnością za rzeczy dalsze niż tylko z własnego podwórka” – mówi o. Dostatni, który jako duszpasterz pracował kilka lat w Pradze za czasów prezydentury Havla.

Urodzony w 1936 roku Václav Havel był pisarzem, dramaturgiem i najbardziej znanym czeskim dysydentem w czasach dyktatury komunistycznej. Za działalność opozycyjną władze zabroniły publikowania jego dzieł i wtrąciły go do więzienia. Za kratami poznał działającego w podziemnym Zakonie Dominikanów dzisiejszego prymasa Czech, kard. Dominika Dukę.

Po zwycięstwie w 1989 roku „aksamitnej rewolucji”, jak określa się obalenie w Czechosłowacji komunizmu, Havel został prezydentem tego kraju. W 1993 roku, po rozpadzie państwa na Czechy i Słowację, pełnił zaś przez 10 lat urząd prezydenta Republiki Czeskiej. Zmarł 18 grudnia 2011 roku.

Pogrzeb Havla stał się w Pradze patriotyczną manifestacją. Podczas mszy pogrzebowej w katedrze Świętego Wita w Pradze kard. Duka dziękował Zmarłemu za wolność przyniesioną Czechom i za osobistą przyjaźń, jaka zrodziła się między nimi w komunistycznym więzieniu.

W wigilię pierwszej rocznicy śmierci Havla kard. Duka odprawi w jego intencji mszę świętą w praskim kościele Świętej Anny na prośbę wdowy po zmarłym polityku i dramaturgu, Dagmary Havlovej.

Prelekcja o. Tomasza Dostatniego o Václavie Havlu 19 grudnia o godz. 17. w sandomierskim Zamku.

Za: www.dominikanie.pl.