Dominikanie: Odpust ku czci Świętego Wojciecha

Wrocławscy dominikanie uczczą 23 kwietnia patrona swojego kościoła i głównego patrona Polski – Świętego Wojciecha.

W południe ojcowie dominikanie odprawią w swojej świątyni sumę odpustową. Natomiast po wieczornej mszy świętej o godz. 19 odśpiewane zostaną nieszpory gregoriańskie o Świętym Wojciechu, a po nich rozpocznie się koncert gdańskiego muzyka – Stefana Wesołowskiego.

Imprezą towarzyszącą uroczystościom odpustowym będzie debata o sztuce współczesnej. W dyskusji o godz. 17 w sali głównej Duszpasterstwa Akademickiego „Dominik” wezmą udział: Mira Żelechower-Aleksiun, s. Felicyta Iwona Szewczyk, ks. Mirosław Maliński oraz Mariusz Mikołajek.

Kościół Świętego Wojciecha na wrocławskim Starym Mieście sięga początkami XII wieku. 17 kwietnia 1226 roku romańską świątynię przekazano dominikanom, którzy po zniszczeniu kościoła w czasie najazdu tatarskiego odbudowali go w stylu gotyckim. W XVIII wieku w kościele powstała barokowa kaplica, w której znajduje się grób Błogosławionego Czesława – założyciela tutejszego klasztoru dominikanów i patrona Wrocławia.

Święty Wojciech, który patronuje kościołowi wrocławskich dominikanów, urodził się w 956 roku w czeskich Libicach i w wieku 27 lat został biskupem praskim – jednak z powodu konfliktów politycznych dwukrotnie musiał opuścić swoją diecezję. Wstąpił do zakonu benedyktynów i założył benedyktyńskie klasztory w Czechach i w Polsce.

Pod koniec życia przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego – skąd udał się jako misjonarz do zamieszkujących Pomorze pogańskich Prusów, gdzie 23 kwietnia 997 roku poniósł męczeńską śmierć. Chrobry wykupił ciało Wojciecha i pochował je w Gnieźnie, a papież Sylwester II kanonizował męczennika.

W roku 1000 do grobu Świętego udał się z pielgrzymką jego przyjaciel, niemiecki cesarz Otton III. Podczas spotkania z księciem Chrobrym i legatem papieskim, które przeszło do historii pod nazwą Zjazdu Gnieźnieńskiego, utworzono w Gnieźnie pierwszą w Polsce niezależną metropolię kościelną z biskupstwami w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu.

Obok Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, Święty Wojciech jest głównym patronem Polski.

sz, dominikanie.pl / wroclaw.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl