Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Ojciec Góra żegna się z duszpasterstwem akademickim

Dominikanie: Ojciec Góra żegna się z duszpasterstwem akademickim

Redakcja

Za 35 lat kierowania duszpasterstwem młodzieży szkolnej i akademickiej w Poznaniu dziękował będzie 24 czerwca podczas mszy świętej w poznańskim kościele dominikanów ojciec Jan Góra.

Dziękczynna msza święta odprawiona zostanie w kościele Matki Bożej Różańcowej o godz. 19. To popularna „dziewiętnastka”, która w każdą niedzielę celebrował o. Góra i głosił dla studentów kazania.

Po mszy przeor poznańskich dominikanów, o. Cyprian Klahs poświęci w klasztorze nowy gabinet o. Góry, który od nowego roku akademickiego będzie się zajmował zainicjowanym przez siebie kilkanaście lat temu Ruchem Lednickim oraz ośrodkiem na Jamnej.

„Chcę prowadzić wśród młodych stałą formację ludzką i chrześcijańską, zajmować się modlitwą i katechezą oraz przełożyć osiem przemówień Jana Pawła II do młodzieży lednickiej na program edukacyjny. Roboty jest co niemiara” – mówi dominikanin.

Jan Wojciech Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku na Opolszczyźnie. Do zakonu dominikanów wstąpił w wieku 18 lat. W 1972 roku złożył śluby wieczyste, a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1974-1976 był katechetą w Tarnobrzegu. W 1977 roku został duszpasterzem młodzieży w Poznaniu, a 25 lat temu – duszpasterzem akademickim.

O. Góra zasłynął najbardziej kilkanaście lat temu, gdy nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna wybudował stalową bramę w kształcie ryby – znaku pierwszych chrześcijan. Na organizowane tam co roku na początku czerwca spotkania młodzieży przybywają dziesiątki tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Spotkaniom tym patronował Jan Paweł II.

Wcześniej o. Góra zapoczątkował spotkania studentów na zwykłej łące przy klasztorze w Ustroniu-Hermanicach, a w 1992 na górze Jamna pod Tarnowem założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego, co przyczyniło się do odrodzenia spalonej przez hitlerowców wsi.

Związany od 35 lat z Poznaniem zakonnik otrzymał tytuł honorowego obywatela tego miasta. Poznańscy radni nadali mu to wyróżnienie za pracę wychowawczą z młodzieżą oraz „promowanie Poznania w Polsce i Europie”.

sz/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda