Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Ojciec Tomasz Dostatni z Angelusem

Dominikanie: Ojciec Tomasz Dostatni z Angelusem

Redakcja

Mieszkający w lubelskim klasztorze dominikanów ojciec Tomasz Dostatni otrzymał nagrodę Angelusa Lubelskiego za rok 2012 w kategorii „Człowiek kultury medialnej”.

Nagrodę od 2005 roku przyznaje kapituła powołana przez Duszpasterza Środowisk Twórczych w archidiecezji lubelskiej, ks. prałata Ryszarda Krzysztofa Winiarskiego „dla promocji ludzi i postaw, które są zarazem znakiem sprzeciwu i nadziei”.

„Otrzymują ją ludzie, którzy żyją dla innych. Niosą pomoc i radość słabszym. Swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka” – głosi uzasadnienie kapituły, która przyznaje Angelusy aż w siedmiu kategoriach.

Uroczystość wręczenia nagród za miniony rok odbyła się 27 stycznia w Teatrze NN – Brama Grodzka. „Mieliśmy trudny wybór, bo w każdej kategorii zgłoszono dwóch lub trzech kandydatów, za którymi przemawiały bardzo poważne argumenty” – przyznał stojący na czele kapituły ks. Winiarski.

O. Dostatniego – prezesa Fundacji „Ponad Granicami” oraz organizatora odbywającej się od kilkunastu lat w lubelskim klasztorze dominikanów „Debaty Dwóch Ambon”, uhonorowano w kategorii „Człowiek kultury medialnej”. Laureat otrzymał pozłacaną statuetkę Angelusa, przedstawiającą uskrzydloną sylwetkę pochylonego człowieka.

W laudacji dziennikarz Grzegorz Józefczuk przypomniał zaangażowanie o. Dostatniego w dialog z Żydami, czego wyrazem jest m.in. jego książka „W dwóch światach” – rozmowa, jaką dominikanin przeprowadził z Szewachem Weissem, byłym przewodniczącym izraelskiego Knesetu i ambasadorem Izraela w Polsce.

„Ujmując rzecz najogólniej: propaguje Kościół otwarty i krytyczny (ale „w granicach prawa”, „rozsądku”, czyli kanonu), kościół dyskusji (a nie jedynie kontemplacji), praktykuje dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski, oraz szeroko pojęty ekumenizm” – mówił o lubelskim zakonniku Józefczuk.

Dodał, że o. Dostatni „nie atakuje mediów jakby były narzędziem Ciemnych Sił, ale traktując je jako zjawisko społeczne, umie z nich korzystać i uczy tego, uczy jak poprzez media – nie koniecznie wyznaniowe i katolickie, a nawet programowo świeckie – rozmawiać, dialogować i nauczać. Dlatego jest Człowiekiem Kultury Medialnej”.

W poprzednich latach laureatami Lubelskiego Angelusa byli m.in.: francuski kardynał Paul Poupard, światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar oraz reżyser teatralny Leszek Mądzik.

sz / dominikanie.pl / lublin.dominikanie.pl / kn / fot: Iwona Burdzanowska

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda