Dominikanie: Służew będzie miał relikwie Jana Pawła II

Relikwie Jana Pawła II otrzyma wkrótce dominikańska parafia Świętego Dominika na warszawskim Służewie, obchodząca w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia.

„Mamy szczególny tytuł do tego, by relikwie Papieża Polaka były czczone w naszej świątyni, która jest jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Jan Paweł II podkreślał wagę modlitwy różańcowej, a dziesięć lat temu zreformował ją, dodając do niej Tajemnice Światła” – mówi proboszcz służewskiej parafii, o. Witold Słabig.

Liturgiczne wprowadzenie relikwii Błogosławionego Jana Pawła II do kościoła Świętego Dominika odbędzie się 6 października podczas mszy świętej o godz. 19., którą odprawi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak.

Uroczystość odbędzie się w ramach Trzeciego Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej, który od 2010 roku z inicjatywy metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza odbywa się w pierwszą sobotę października w kościele służewskich dominikanów.

Tydzień wcześniej kilkudziesięciu wiernych z parafii Świętego Dominika uda się ze swoim proboszczem do Krakowa, by w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odebrać uroczyście papieskie relikwie z rąk metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza.

W czasie dwudniowej pielgrzymki będą modlić się również w krakowskiej bazylice Świętej Trójcy przy relikwiach Świętego Jacka – pierwszego polskiego dominikanina oraz odwiedzą miejsca związane z Janem Pawłem II: sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, klasztor benedyktynów Tyńcu i sanktuarium w Mogile.

Inicjatorem budowy klasztoru na Służewie był przed drugą wojną światową wybitny dominikański teolog i rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, o. Jacek Woroniecki. Z tutejszym klasztorem związany był również o. Michał Czartoryski, zamordowany przez hitlerowców kapelan Powstania Warszawskiego, którego Jan Paweł II ogłosił błogosławionym w gronie 108 Męczenników Drugiej Wojny Światowej.

W 1952 roku służewskim dominikanom powierzono prowadzenie tutejszej parafii, której patronuje Święty Dominik, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego. Jej pierwszym proboszczem był o. Adam Studziński, w czasie wojny legendarny kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Obecnie parafia liczy 22 tysiące wiernych.

sz/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl