Dominikanie: Służewskie Roraty z Ojcami Kościoła

Znani polscy aktorzy, wśród nich: Maja Komorowska i Marian Opania, czytają teksty Ojców Kościoła podczas adwentowych Rorat w dominikańskim kościele na warszawskim Służewie.

„W tegorocznym Adwencie obraliśmy jako motyw przewodni naszego czuwania rozważanie tekstów Ojców Kościoła, zaczerpnięte nie tylko z Liturgii Godzin” – mówi o. Witold Słabig, proboszcz parafii św. Dominika na Służewie.

Lekturę starożytnych tekstów powierzono znanym warszawskim aktorom. Do tej pory pisma Ojców Kościoła czytali: Marian Opania, Maja Komorowska, Dariusz Kowalski, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i Łukasz Lewandowski. Na kolejne dni zaproszono m.in. Małgorzatę Rożniatowską i Macieja Wierzbickiego.Po lekturze tekstu wierni mają okazję przez pięć minut w ciszy rozważać usłyszane Słowo Boże i komentarz pisarzy chrześcijańskich

„Bardzo tę ciszę lubię, z jednej strony dlatego, że w tym czasie dla lepszego przemodlenia na ekranie widać fragmenty usłyszanych tekstów, z drugiej – że jest to oczekiwanie właśnie w ciszy, w takim spokoju. Wydaje mi się, że to jest taki czas, kiedy my czuwamy, a wszystko dookoła śpi” – mówi uczestniczący w służewskich Roratach student architektury, Janek.

Przychodzący na Roraty mogą przy wejściu do kościoła złożyć w koszyczku swoją kartkę z intencjami, które są odczytywane w trakcie modlitwy powszechnej. Zdarzają się wśród nich bardzo szczere prośby, jak na przykład o to, „by chciało mi się wstawać na Roraty”.

Po Mszy św. studenci idą na wspólne śniadanie do pomieszczeń Duszpasterstwa Akademickiego stUdnia, młodzież – do siedziby duszpasterstwa Rejs, a dorośli i dzieci mogą się posilić przed pracą i szkołą w jednej z sal przy krużgankach. W soboty śniadaniu towarzyszy zwykle pokaz zdjęć z podróży do ciekawych zakątków świata.

Uczestnicy służewskich Rorat włączają się także chętnie w zainicjowaną przez krakowskie duszpasterstwo akademickie „Beczka” akcję „Podaj mnie dalej” – polegającą na wymianie się różańcami i wzajemnej modlitwie za siebie.

Roraty na Służewie rozpoczynają się codziennie – z wyjątkiem niedziel – o godz. 6. i potrwają do 24 grudnia włącznie. Nagrania oraz rozważane teksty są publikowane na stronach internetowych klasztoru służewskiego.

pag, sz / dominikanie.pl