Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Święty Jacek w Katowicach

Dominikanie: Święty Jacek w Katowicach

Redakcja

Obecny i były metropolita górnośląski wezmą udział 2 i 3 marca w uroczystym wprowadzeniu relikwii Świętego Jacka do kościoła dominikanów w Katowicach.

Pierwszego dnia uroczystości przed wystawionymi w kościele Przemienienia Pańskiego relikwiami będzie się modlił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc – który zaprosił dominikanów do Katowic i powierzył im prowadzenie parafii.

3 marca dziękczynną mszę świętą za sprowadzenie relikwii pierwszego polskiego dominikanina do Katowic odprawi w dominikańskiej świątyni były metropolita, abp senior Damian Zimoń.

Na dwudniowe uroczystości złożą się msze, nabożeństwa oraz czuwanie modlitewne, w którym wezmą udział różne grupy duszpasterskie, a także dominikanie z Krakowa, którzy ofiarowali swoim katowickim współbraciom relikwie Świętego Jacka.

O darowanie relikwii poprosił krakowski klasztor o. Michał Śliż, proboszcz prowadzonej przez dominikanów od ponad pół roku pięciotysięcznej parafii Przemienienia Pańskiego w śródmieściu Katowic – gdzie Zakon Kaznodziejski od wielu lat starał się o otwarcie klasztoru.

„Dostaliśmy zgodę na relikwie pierwszego stopnia, których autentyczność potwierdził swoim podpisem kardynał Karol Wojtyła, gdy był arcybiskupem krakowskim” – mówi o. Śliż.

9 lutego z Katowic udała się do Krakowa kilkudziesięcioosobowa pielgrzymka parafian z proboszczem. Podczas mszy u grobu Świętego Jacka w Bazylice Świętej Trójcy, krakowscy dominikanie przekazali relikwie parafialnej delegacji.

„Wierzymy, że to Święty Jacek przyczynił się do tego, że jesteśmy w Katowicach. Chcemy, aby jego wstawiennictwo wspierało teraz zapoczątkowane przez nas dzieło. Nie wyobrażamy sobie również, by relikwii Jacka nie było na ziemi, której jest patronem” – tłumaczy o. Śliż.

Jacek Odrowąż urodził się w 1183 roku w Kamieniu Śląskim w zasłużonej dla Polski rodzinie szlacheckiej. Po studiach na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii w 1221 roku wraz z Błogosławionym Czesławem przyjął w Rzymie habit dominikański z rąk Świętego Dominika. Wkrótce potem założyciel Zakonu Kaznodziejskiego wysłał go do Polski.

Jacek założył klasztory dominikańskie w Krakowie, Gdańsku, Chełmnie, Elblągu, Toruniu, a także w Rydze, Dorpacie i Królewcu. Apostołował także na Rusi, zakładając klasztory w Kijowie i Haliczu. Zmarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie.

W 1594 roku papież Klemens VIII kanonizował go. Święty Jacek, którego liturgiczne święto przypada 17 sierpnia, jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, a także Krakowa, Kijowa i Wrocławia.

Szczegółowy program uroczystości wprowadzenia relikwii Świętego Jacka na stronie www.katowice.dominikanie.pl.

sz, dominikanie.pl / katowice.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda