Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: 100-lecie pierwszej Mszy na Górze Kościuszki w Australii

Chrystusowcy: 100-lecie pierwszej Mszy na Górze Kościuszki w Australii

Redakcja

W dniach 23-24 lutego w Jidabyne w Australia, Nowa Południowa Walia, odbył się Festiwal Kościuszkowski.

Tegoroczny festiwal był okazją do celebracji 100-lecia pierwszej Mszy Świętej odprawionej na Górze Kościuszki 23 lutego 1913 roku, która była kamieniem milowym w historii Kościoła katolickiego w Australii oraz historii tego kraju. Wtedy to po raz pierwszy z najwyższego szczytu tego kontynentu popłynęły modlitwy do Jedynego i Prawdziwego Boga z prośbą o błogosławieństwo dla tego kraju i jego obywateli.

Pierwsza Msza, w której wzięło udział kilkuset wiernych była celebrowana przez bpa Patryka Dwuer, ordynariusza diecezji Maitland. Kazanie podczas tej Mszy wygłosił wówczas abp Michael Kelly, arcybiskup Sydney.

Tegorocznym jubileuszowym celebracjom przewodniczył bp. Julian Porteus, biskup pomocniczy archidiecezji Sydney, który reprezentował kardynała George’a Pella, ordynariusza metropolii Sydney. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. Przemyslaw Karasiuk, prowincjał Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Australii i Nowej Zelandii oraz dwaj polscy franciszkanie z Perth.

Liturgia sprawowana w Rowsson Pass zgromadziła ok. 200 pielgrzymów, miedzy nimi była spora grupa polskich harcerzy wraz z instruktorami. Na celebrację przybył również Konsul Generalny RP Artur Groman.

Na zakończenie Mszy św. uczestnicy udali się w procesji na szczyt Góry Kościuszko, gdzie bp Proteus udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa.

Dalszą częścią uroczystości był zorganizowany przez Kościuszko Heritage u stóp pomnika sir Pawła Edmunda Strzeleckiego w Jindabyne dwudniowy Festiwal Kościuszkowski. Na jego zakończenie Mszę w języku polskim odprawił ks. prowincjał Przemysław Karasiuk. Galeria zdjęć na stronieprowincji australijskiej.

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda