Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Taca pomoże mniszkom

Dominikanie: Taca pomoże mniszkom

Redakcja

Pieniądze zebrane na tacę w święto Ofiarowania Pańskiego w niektórych kościołach dominikańskich zostaną przeznaczone na utrzymanie klasztorów Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego.

Zbiórka związana jest z obchodzonym 2 lutego Światowym Dniem Życia Konsekrowanego – czyli święta wszystkich osób zakonnych. Podczas uroczystych mszy świętych, celebrowanych przez biskupów w katedrach, siostry zakonne i zakonnicy odnawiają swoje śluby.

„To inicjatywa Kościoła w Polsce, aby w tym dniu wesprzeć materialnie klasztory klauzurowe, gdzie siostry nie wychodząc poza klasztorne mury, podejmują modlitwę i pokutę za innych. My, za zgodą naszego biskupa, pragniemy pomóc naszym mniszkom” – wyjaśnia proboszcz dominikańskiej parafii w Hermanicach, o. Wojciech Ożóg.

Oprócz Hermanic, taca na pomoc klasztorom Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego zbierana będzie 2 lutego m.in. także w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu oraz w sanktuarium maryjnym w Borku Starym k. Rzeszowa.

Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego założył w 1206 roku Święty Dominik Guzman – 10 lat przed powstaniem męskiej gałęzi Zakonu. W Polsce mają trzy klasztory: w Krakowie, Świętej Annie koło Częstochowy i w Radoniach pod Warszawą. Żyje w nich 70 mniszek.

„Nie prowadzimy świetnie prosperujących firm, nie animujemy wielkich ewangelizacyjnych akcji. Żyjemy z jałmużny i pracy rąk własnych, dla świata zupełnie nieprzydatni. Często anonimowi, ukryci w klasztornych murach – mnisi i mniszki zakonów kontemplacyjnych” – opowiada siostra Katarzyna Michalik z klasztoru w Radoniach.

„A jednak nasza bliska relacja z Bogiem przyciąga do naszych wspólnot osoby szukające modlitwy, ciszy, spotkania z człowiekiem i z Bogiem. Opowiadają nam o swoich kłopotach, troskach, radościach ufając, że zostaną wysłuchane, że ofiarowany im będzie czas, że opowiemy o nich Bogu. I mają rację” – dodaje siostra Michalik.

sz, dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda