Home WiadomościZ kraju Dominikanie w Katowicach: oficjalne objęcie parafii

Dominikanie w Katowicach: oficjalne objęcie parafii

Redakcja

W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 czerwca AD 2012 dominikanie objęli parafię Przemienienia Pańskiego w centrum Katowic. Obrzęd przekazania parafii młodemu proboszczowi o. Michałowi Śliżowi poprowadził Dziekan dekanatu Katowice-Śródmieście ks. dr Andrzej Suchoń. Zarówno przewodniczący liturgii abp Wiktor Skworc, jak i o. Prowincjał Krzysztof Popławski w swoim kazaniu przypomnieli niezwykłą historię sprowadzenia się dominikanów do stolicy województwa śląskiego.

Zgromadzeni w kościele na ul. Sokolskiej 12 wysłuchali najpierw aktu mianowania nowego proboszcza. Ksiądz dziekan przeczytał krótki życiorys o. Michała Śliża, a następnie starożytnym zwyczajem przekazał mu klucze kościoła.

W kazaniu o. Prowincjał przytoczył niemalże prorocką zapowiedź przybycia dominikanów do katowickiego Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Proces sprowadzenia Braci Kaznodziejów w latach powojennych zakończył się niepowodzeniem ze względów na “brak możliwości zakwaterowania, które spełniałoby odpowiednie wymogi dla życia mniszego…”, dodał od siebie, że “po 66ciu latach to się zrealizowało”.

To wielkie wydarzenie zgromadziło delegacje braci kaznodziejów z wielu klasztorów Polski i zagranicy. Przybyli jednak przede wszystkim parafianie, którym o. Michał serdecznie i każdemu z osobna podziękował za obecność, a także za wspólne przygotowanie tych uroczystości. Zapowiedział również kontynuację działań poprzedniego proboszcza ks. Grzegorza Glenca. (Szczególnym tego wyrazem było nawiązanie do pożegnalnych wafelków “Grzesiek” rozdawanych przez ustępującego pasterza parafii. Tym razem o. Michał wyszedł do wiernych ze swoją wizytówką – czekoladkami o nazwie “Michałki”).

Na koniec ks. abp Wiktor Skworc podziękował ludziom, którzy budowali i odnawiali tę świątynię w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wyraził także nadzieję na zaangażowanie braci nie tylko w parafii, ale w dzieło nowej ewangelizacji Katowic i całej Archidiecezji.

Śląsk jest dla Zakonu Kaznodziejskiego szczególnie ważnym regionem Polski, gdyż stamtąd pochodził św. Jacek Odrowąż – pierwszy dominikanin. Polska Prowincja cieszy się niezwykle licznymi powołaniami z ziemi śląskiej. W ciągu wieków między Krakowem a Wrocławiem znajdowało się wiele klasztorów. Dom w Katowicach będzie trzecim w tej części kraju z Hermanicami-Ustroniem i Korbielowem.

Więcej na: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda