Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Wakacje z Miesięcznikiem “W DRODZE”

Dominikanie: Wakacje z Miesięcznikiem “W DRODZE”

Redakcja

O urokach podróży polskim InterREGIO, szarościach i barwach życia księdza z popegeerowskiej parafii, o Rzymie, który warto zwiedzać bez planu, przeczytamy w sierpniowym numerze „W drodze”.

Kto chce, by mu umysł przy czytaniu odpoczął, ale jednocześnie nie próżniaczył, niech sięgnie po najnowszy numer dominikańskiego miesięcznika. Znajdzie w nim historie z podróży w szerokim tego słowa znaczeniu.

Numer otwiera rozmowa Romana Bieleckiego OP z Jarosławem Mikołajewskim, pisarzem i dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Opowiada on o Rzymie nie tyle zwiedzanym, ile „przeżytym”. Wywiad Andrzeja Niziołka z Maciejem J. Drygasem dotyczy innej fascynującej podróży – twórcy, w głąb historii zapisanych jako dokument na taśmie filmowej. Zwyczajność też może być ciekawa, jak pokazuje reportaż Stanisława Zasady o proboszczu ubogiej, popegeerowskiej parafii. Tekst jest napisany tak, że od razu by się chciało dzielnemu kapłanowi pomóc. Historia i refleksje Piotra Świątkowskiego o zespole Deus Meus to dowód na to, że wartościowe dzieła często powstają poza głównym nurtem medialnym, a śpiew może stanowić świetną katechezą.

Krzysztof Pałys OP opiera swoją opowieść o podróży pociągiem na myśli: Kontemplatyk to nie ktoś, kto zabierze cię na Bukowe Berdo i wpadnie w zachwyt, lecz ktoś, kto zabierze cię w zwykłe miejsce i pokaże ci jego niezwykłość. Jak się bawili, jak podbudowali swój patriotyzm i ile funtów stracili Brytyjczycy celebrujący diamentowy jubileusz Elżbiety II – o tym w tekście Jolanty Brózdy-Wiśniewskiej. Paulina Wilk zabiera czytelników w podróż do Indii i rozbraja ich ze stereotypów na temat oazy duchowości, za jaką uchodzi ten kraj. Paweł Kozacki OP dzieli się wspomnieniami z podróży do kenijskiego sanktuarium maryjnego w Subukii. Rozmowa Anny Sosnowskiej z o. Leonem Knabitem dostarcza, jak to w przypadku znanego benedyktyna zazwyczaj bywa – okazji do uśmiechu i zamyślenia. Ojciec Leon mówi o pożytkach z podróży, i o łasce wytrwania w jednym klasztorze przez wiele lat.

W dziale Orientacje znajdziemy dwie recenzje autorstwa Sylwii Klimek. Autorka pisze o filmie „Brat” w reżyserii Marcela Rasquina oraz o głośnej książce Jerzego Stuhra „Tak sobie myślę…” Kolumnę Szukającym drogi o. Jacek Salij OP wypełnia tekstem o tym, jak się do naszej wiary mają teorie o obecności cywilizacji pozaziemskich.

Felietoniści mogą się dowiedzieć czegoś o swojej twórczości z felietonu Adama Zagajewskiego, który przytacza zarówno druzgocące jak i pozytywne opinie na temat tego gatunku dziennikarskiego. Tessa Capponi-Borawska pisze o Bogu „wakacyjnym’, uśmiechniętym. Prowincjonalizm ojczystych mediów krytykuje Marek Magierowski. Jan Góra OP pisze obrazowo i z humorem o konieczności poszukiwania języka, w którym można by przekazać innym swoje doświadczenie wiary. O. Dariusz Kowalczyk SJ dzieli się refleksjami na temat powołań kapłańskich oraz motywacji dzisiejszych kandydatów na duchownych.

Komentarze do Ewangelii niedzielnych i świątecznych napisali ojcowie dominikanie: Paweł Trzopek, Szymon Popławski, Marek Pieńkowski, Michał Pac i Mariusz Tabaczek.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda