Home WiadomościZ kraju Dominikańskie rekolekcje z Fra Angelico

Dominikańskie rekolekcje z Fra Angelico

Redakcja

FOT. Anna DziemskaTrwa Jubileusz 800 lecia zakonu kaznodziejskiego, zapoczątkowany 7 listopada ub. Roku w święto Wszystkich Świętych Zakonu Kaznodziejskiego.

Liczne wydarzenia kulturalne i religijne mają miejsce w warszawskich klasztorach dominikanów.

W parafii św. Dominika na Służewie rekolekcje jubileuszowe o twórczości bł. Fra Angelico. w dniach 11 – 14 kwietnia wygłosił historyk sztuki o. Dariusz Czajkowski OP .

W kolejnych dniach o. Czajkowski przybliżał sylwetkę i twórczość słynnego malarza , dominikanina, Guido di Pietro da Mugello który żył w średniowieczu , w latach 1387- 1455.

W zakonie artysta przybrał imię Jan z Fiesole , ale ponieważ malował dużo aniołów, a także malował tak pięknie jak aniołowie nadano mu przydomek „Anielski brat”, Fra Angelico.

Zgromadzeni mogli obejrzeć w przezroczach poszczególne obrazy , jak słynne Zwiastowanie, Koronacja Maryi, Zdjęcie z Krzyża i inne, które przedstawiał i omawiał o. Czajkowski.

Malowidła Fra Angelico przedstawiają sceny ewangeliczne, wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa, Matki Bożej, aniołów i świętych.

Współcześni słynnemu malarzowi przekazali, że „ Fra Angelico nie brał pędzla do ręki, dopóki nie odmówił modlitwy i nie namalował krucyfiksu nie zapłakawszy nad nim ” . Dlatego tak wielka duchowość bije z dzieł Fra Angelico, mówił rekolekcjonista.

Dominikański artysta rozpoczął swoją pracę od umieszczania malowideł sakralnych w celach zakonnych współbraci w klasztorze we Florencji . Następnie malował w Watykanie i w katedrze Orvieto, potem został przeorem klasztoru , następnie znowu wyjechał na zaproszenie papieża do Watykanu, gdzie zmarł 18 lutego 1455 roku.

Fra Angelico został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 3 października 1982 r.

Dwa lata później , w 1984 papież , św. Jana Paweł II ogłosił go patronem artystów i twórców. Wspomnienie liturgiczne bł. Fra Angelico obchodzone jest 18 lutego.

Prezentacje i kazania o. Czajkowskiego można odsłuchać na stronie internetowej służewskich dominikanów tutaj:

http://www.sluzew.dominikanie.pl/nagrania/index.php?co=rekolekcje

Dominikański Jubileusz 800-lecia potrwa do 21 stycznia 2017 r.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda