Home WiadomościZ kraju Doświadczenie Kościoła w ewangelizacji

Doświadczenie Kościoła w ewangelizacji

Redakcja

W sobotę (28 lipca) rozpoczyna się I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Będzie on połączony z organizowanym już po raz 13. w Kostrzyniu nad Odrą Przystankiem Jezus. – Chodzi nam o spotkanie ludzi, którzy działają na rzecz nowej ewangelizacji w różnych wspólnotach – mówi przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś.

Ponad 1200 osób weźmie udział w I Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzyniu nad Odrą w dniach 28-31 lipca. Wielu z nich zostanie tam do 5 sierpnia, by ewangelizować podczas Przystanku Jezus. – To są ludzie, którzy przyjadą i podzielą się tym, co już stworzyli – podkreśla rzecznik Kongresu Monika Przybysz. Kongres służy m.in. temu, żeby zgromadzić i zaprezentować te istniejące dzieła ewangelizacyjne.

Nowa ewangelizacja, jak zauważa przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś, trwa w Kościele od dziesiątek lat. To m.in. działalność i dziedzictwo ks. Franciszka Blachnickiego oraz szkół ewangelizacji istniejących w Polsce od ponad 40 lat. Obecnie podejmowane są coraz to nowe inicjatywy ewangelizacyjne, takie jak „Mobilna parafia”, która jest propozycją nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrzparafialnej czy kampania na rzecz uaktywniania ojców w przekazie wiary „Każdy tata czyta dzieciom”.

Jak powtarza za Benedyktem XVI bp Ryś, nowa ewangelizacja dotyczy tych, którzy zostali ochrzczeni, ale porzucili praktyki chrześcijańskie. – Chcemy docierać do tych, którzy powinni być, a ich nie ma, są ochrzczeni, ale nie żyją własnym chrztem, nie ma ich z nami na naszych Eucharystiach, nie ma ich z nami na wspólnej celebracji sakramentów – mówi bp Ryś. – Nowa ewangelizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy mamy obok siebie wspólnoty ludzi świeckich, którzy mają bliższy kontakt z tymi, do których my jako duchowni nie mamy żadnych możliwości dotarcia – dodaje. Taką działalnością zajmuje się od wielu lat ponad 300 wspólnot w Polsce. I Kongres Nowej Ewangelizacji to okazja do ich spotkania, wspólnego przeżycia religijnego i zwrócenia uwagi na ich obecność w Kościele.

I Kongres Nowej Ewangelizacji będzie połączony z jedną z najbardziej znanych inicjatyw ewangelizacyjnych w Polsce – Przystankiem Jezus. – Z ewangelizacją mamy tak naprawdę do czynienia dopiero wtedy, kiedy głosimy osobie osobę, kiedy głosimy konkretnemu człowiekowi Jezusa Chrystusa – powtarza za Pawłem VI bp Ryś. Tak jest właśnie podczas Przystanku Jezus, który towarzyszy koncertom rockowym w ramach festiwalu Przystanek Woodstock. „To ci nasi od Jezusa” – tak ewangelizatorów pojawiających się co roku w Kostrzyniu nazywają przybywający na rockowe koncerty. – Pokolenie młodych ludzi w naszej ocenie jest pokoleniem, z którym można i trzeba rozmawiać – podkreśla ks. Artur Godnarski, koordynator Kongresu i Przystanku Jezus.

Na polu koncertowym w Kostrzyniu, obok osób związanych z dziełem ewangelizacji w Polsce pojawią się również goście z zagranicy, w tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Przybędą także o. Enrique Porcu i o. Antonello Cadeddu z São Paulo – inicjatorzy wspólnot Przymierze Miłosierdzia. Jak mówi rzecznik Przystanku Jezus Robert Kościuszko, ewangelizują wszyscy: świeccy, księża i biskupi. Z polskich biskupów do Kostrzynia przybędą w tym roku m.in. sekretarz generalny Episkopatu bp Wojciech Polak, bp Edward Dajczak – ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus, a także bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i biskup opolski Andrzej Czaja. Wydarzeniu patronuje przewodniczący KEP abp Józef Michalik.

Na wszystkich gości czekają debaty, rekolekcje, koncerty muzyki chrześcijańskiej. Jak zapowiadają organizatorzy, Kongres będzie największym w Polsce zgromadzeniem ludzi profesjonalnie zajmujących się nową ewangelizacją.

(jl © Biuro Prasowe KEP 2012)

Więcej na: www.episkopat.pl 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda