Home WiadomościZ kraju Drugi i ostatni dzień obrad Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich

Drugi i ostatni dzień obrad Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich

Redakcja

KWPZMNa początku drugiego dnia Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce prowincjał marianów ks. Paweł Naumowicz MIC przybliżył zakonnikom postać założyciela swojego zgromadzenia bł. Stanisława Papczyńskiego, który 5 czerwca zostanie ogłoszony świętym.

Ks. prof. Andrzej Muszala z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przedstawił i rozdał opatom, generałom, prowincjałom, wizytatorom, inspektorom „Przewodnik: bioetyka dla młodych”, który może być wspaniałym prezentem dla bierzmowanych.

„Przewodnik” to zbiór rzetelnych odpowiedzi na szereg pytań dotyczących kwestii życia. To w prosty sposób przygotowane kompendium wiedzy nt. diagnostyki prenatalnej, genetycznej diagnostyki preimplantacyjnej, sztucznego zapłodnienia, badań nad komórkami macierzystymi, kresu życia, aborcji, przeszczepu narządów, teorii płci kulturowej oraz orientacji seksualnej.

Zastosowany język i grafika w sposób szczególny mają ułatwić zrozumienie kwestii bioetycznych ludziom młodych. Księga powstała dzięki pracy ekspertów z dziedziny bioetyki, prawa oraz medycyny.

Ksiądz profesor poinformował, że jego współpracownicy też co miesiąc przygotowują newsletter bioetyczny w wersji elektronicznej, którego subskrypcja jest darmowa. Informuje on o newralgicznych kwestiach w bioetyce.

Ks. Muszala zachęcił też do korzystania z krakowskiej Poradni Bioetycznej, pierwszego tego typu miejsca w Polsce. Każdy zainteresowany może tam uzyskać informację lub poradę na tematy związane z bioetyką, może otrzymać wsparcie i pomoc w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych.

Poradnia daje różne możliwości kontaktu ze sobą. Szczegóły na www.poradniabioetyczna.pl bądź przy Bernardyńskiej 3 w Krakowie (tel. 12 428 60 30 wew. 922).

Przewodniczący KWPZM o. Janusz Sok CSsR i jego zastępca ks. Paweł Naumowicz MIC poinformowali o pracach Komisji Mieszanej Biskupów i Wyższych Przełożonych Życia Konsekrowanego oraz o pracach nad umowami o powierzenie zakonom parafii .

Sekretarz Generalny KWPZM o. Kazimierz Malinowski OFMConv poinformował o kolejnej edycji kursu dla przełożonych i proboszczów. Odbędzie się on w listopadzie br. W zeszłym roku wzięło w nim udział blisko 90 duchownych. Podobnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dla spowiedników. Jeszcze w maju (16-17) odbędzie się kolejne spotkanie w Licheniu.

Członek Konsulty (zarządu KWPZM), prowincjał gdańskich franciszkanów o. Jan Maciejowski OFMConv zdał relację ze spotkania Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski. Zaproszeni prelegenci zachęcali na niej do głoszenia kazań katechetycznych, ewangelizowania dorosłych, zwiększenia godzin wykładów w seminariach nt. rodziny oraz do ewangelizowania w mediach społecznościowych. Prosił, aby inicjatywy duszpasterskie wielkiej wagi zgłaszać do sekretarza Komisji. Franciszkanin mówił też o programie duszpasterskim na przyszły rok.

Ekonom Konferencji, saletyn ks. Piotr Ciepłak MS poinformował o wspólnych inicjatywach ekonomicznych zakonów i zgromadzeń. Przypomniał o Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, która odbędzie się od 20 do 22 czerwca w Kielcach. W czasie jej trwania dojdzie do spotkań sekretarzy i ekonomów zakonnych.

Na zakończenie Konferencji zakonnicy celebrowali mszę św., której przewodniczył ks. bp Kazimierz Gurda. Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego 
w imieniu Konferencji Episkopatu Polski podziękował zakonom za ogromne zaangażowanie, za wielką pracę, jaką podejmują one w Kościele.

Wcześniej na sali obrad Przewodniczący mówił o indywidualnych formach życia konsekrowanego. Zauważył wzrost w Polsce dziewic konsekrowanych.

Kolejne zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich odbędzie się 11-12 października w Licheniu.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda