Home WiadomościZe Świata Wkrótce nowy święty brat szkolny

Wkrótce nowy święty brat szkolny

Redakcja

FSCPapież Franciszek 9 maja podpisał trzy dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich dotyczy cudu zdziałanego za przyczyną bł. Salomona Leclercqa, ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich.

Urodzony 15 listopada 1745 r. w Boulogne-sur-Mer (Francja), wstąpił w szeregi braci szkolnych w wieku 21 lat. W zgromadzeniu pełnił różne funkcje, m.in. nauczyciela matematyki, mistrza nowicjatu, ekonoma i sekretarza przełożonego generalnego.

Po wybuchu rewolucji francuskiej był w tajemnicy łącznikiem między braćmi, a władzami zakonnymi. Zaaresztowany odmówił złożenia przysięgi na cywilną konstytucję kleru, która podporządkowywała duchowieństwo władzom rewolucyjnym. Razem z biskupami, księżmi, zakonnikami i świeckimi został zamordowany z nienawiści do wiary w klasztorze karmelitów w Paryżu 2 września 1792 r.

Beatyfikacja 191 męczenników paryskich nastąpiła 17 października 1926 r. Cud zatwierdzony do kanonizacji br. Salomona dotyczy uzdrowienia ukąszonej przez jadowitego węża dziewczynki z Wenezueli. Przyszły święty jest pierwszym bratem szkolnym, który oddał życie za wiarę i będzie pierwszym kanonizowanym męczennikiem z czasów rewolucji francuskiej.

W Polsce patronuje on wspólnocie lasaliańskiej w Uszycach, gdzie zgromadzenia działa od 1983 r. Data kanonizacji prawdopodobnie zostanie ustalona na czerwcowym konsystorzu kardynałów.

br. Marek M. Urbaniak FSC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda