Home WiadomościZ kraju Drugie spotkanie muzyczne w ramach Benedyktyńskiego Lata Muzycznego 2012

Drugie spotkanie muzyczne w ramach Benedyktyńskiego Lata Muzycznego 2012

Redakcja

Benedyktyński Instytut Kultury „Chronić dobro” działający przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu już po raz kolejny zaprasza na „Benedyktyńskie Lato Muzyczne”.

„Świat w promieniu słońca” – Akademia słuchania medytacyjnego

W drugiej odsłonie Benedyktyńskiego Lata Muzycznego w najbliższą sobotę (21.07) w kościele ss. Benedyktynek w Staniątkach i w niedzielę (22.07) w kościele oo. Benedyktynów w Tyńcu, tym razem będzie można usłyszeć barwy skrzypiec.

W Staniątkach (21.07): Tęsknota – z udziałem br. Jarosława Kurka OSB (skrzypce)

W Tyńcu (22.07): Piękno walki  (koncert na dwoje skrzypiec J.S. Bacha – goście: skrzypkowie Marcin Klejdysz, br. Jarosław Kurek OSB)

Serdecznie zapraszając informujemy, iż oba koncerty – medytacje w Staniątkach i w Tyńcu są o godz. 16.00.

Marcin Klejdysz

– absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec Roberta Kabary. Uczestnik wielu kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą m.in. w Grazu, Stuttgarcie i Łańcucie. Kunszt gry skrzypcowej doskonalił pod kierunkiem wielu pedagogów, takich jak Robert Szreder, Mieczysław Szlezer, Antoni Cofalik, Kaja Danczowska, Piotr Tarcholik, Roland Orlik, Nachum Erlich, Rene Staar, Michael Wild, Albrecht Breuninger, Wilhelm Melcher, Christian Sikorski.

Jako pierwszy koncertmistrz debiutował w European Youth Chamber Orchestra of Styria w Grazu (1999), Junge Europa Philharmonie Magdeburg (2000). Prowadził również Orkiestrę Symfoniczną i Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie (2002/2003). W roku 2003 uczestniczył w 53. Festiwalu Jünger Künstler Bayreuth jako kameralista i pierwszy koncertmistrz Festiwalowej Orkiestry Symfonicznej.

Współpracował z Orkiestrami Polskiego Radia w Krakowie, Filharmonii Krakowskiej oraz z Sinfoniettą Cracovią.

W 2005 ukończył z wyróżnieniem podyplomowe studia w dziedzinie zarządzanie kulturą w wymiarze europejskim. Od 2003 jest pierwszym koncertmistrzem, współautorem oraz szefem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Pomysłodawca i producent znaczących wydarzeń kulturalnych w Polsce i Europie, m.in. cyklicznych projektów Comarch Young Europe Experience, Nowe Drogi Klasyki, Fidelio. Pamięci Holocaustu, Jeszcze Polska Muzyka. Współpracuje z wieloma wiodącymi agencjami artystycznymi na świecie m.in. z  KPM EMI London, IMG Artists.

Br. Jarosław Kurek OSB

– ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec adt Szymona Krzeszowca oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Pawła Głombika.  Swoje umiejętności doskonalił w czasie kursów mistrzowskich pod okiem wybitnych pedagogów, m.in.: Ruggiero Ricciego, Wandy Wiłkomirskiej, Krzysztofa Węgrzyna, Jadwigi Kaliszewskiej i Mirosława Ławrynowicza. W opactwie tynieckim od 2005 roku, śluby monastyczne złożył 4 lata później; w klasztorze pełni funkcję zakrystiana. Obecnie studiuje filozofię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym OO. Dominikanów w Krakowie.

 


Program:

W kościele oo. Benedyktynów w Tyńcu:

8. lipca 2012 , godz. 16.00 – Mistyka melodii (śpiewy chorałowe na XIV niedzielę zwykłą – gość: Schola Cantorum Minorum Chosoviensis)

22. lipca 2012, godz. 16.00 – Piękno walki (koncert na dwoje skrzypiec J.S. Bacha – goście: skrzypkowie Marcin Klejdysz, br. Jarosław Kurek OSB)

29. lipca 2012, godz. 16.00 – Anatomia emocji (muzyka fortepianowa Roberta Schumanna – gość: pianista Wojciech Waleczek)

12. sierpnia 2012, godz. 16.00 – Niedopowiedzenia (włoska muzyka organowa – gość: organista Maurizio Corazza z Włoch)

19. sierpnia 2012, godz. 16.00 – Ból (muzyka organowa J. S. Bacha – gość: organista Johannes Trummer z Austrii)

W  kościele ss. Benedyktynek w Staniątkach:

7. lipca 2012, g. 16.00 – Mistyka melodii – z udziałem Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis

21. lipca 2012, g. 16.00 –  Tęsknota – z udziałem br. Jarosława Kurka OSB (skrzypce)

28. lipca 2012, g. 16.00 – Oblicza radości – z udziałem br. Bernarda Sawickiego OSB (organy)

11. sierpnia 2012, g. 16.00 – recital organowy Maurizio Corazza

18. sierpnia 2012, g. 16.00 – recital organowy Johannesa Trummera

Patronat Honorowy:
Notker Wolf  OSB – (ur. 21 czerwca 1940 w Unterallgäu w Bawarii).  Obecnie Opat Prymas benedyktyńskiej Konfederacji.  Mieszka w siedzibie Konfederacji w Sant’Anselmo w Rzymie.  Jest autorem wielu pozycji książkowych.  Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków.  Jest także muzykiem, który gra zarówno tradycyjną muzykę benedyktyńską, jak i chrześcijańskiego rocka.

Więcej: www.benedyktyni.eu.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda