Home WiadomościZ kraju Duchackie czuwanie na Jasnej Górze

Duchackie czuwanie na Jasnej Górze

Redakcja

W Roku Wiary Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia i duchowo spokrewnione z nimi Towarzystwo Ducha Świętego podjęło inicjatywę nocnego czuwania u stóp Jasnogórskiej Pani. Czuwanie to miało miejsce w nocy z 8 na 9 czerwca 2013r. Modlitwą czuwania i ofiarą z tym związaną, składaną z miłością Siostry i Bracia chcieli podziękować Bogu za dar własnego powołania i odnowić pewność, że „ON nigdy nie opuszcza swego ludu i że go wspiera, wzbudzając powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego” (papież Benedykt XVI) . . . W duchu tej ufności za wstawiennictwem Maryi – Najlepszej Matki i Wychowawczyni powołań, w duchackiej wspólnocie była zanoszona modlitwa o dar nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

W programie czuwania była refleksja o życiu konsekrowanym na podstawie dokumentów Kościoła i nauczania ostatnich papieży, koronka do Ducha Świętego, modlitwa różańcowa i droga krzyżowa oraz Eucharystia. Mszy św. o północy przewodniczył O. Wiesław Wiśniewski – Moderator Towarzystwa Ducha Świętego i Rektor WSD tego Towarzystwa. Czuwanie modlitewne zakończyło się Aktem Oddania Matce Bożej, któremu przewodniczyła Matka Martyna Hanusiak – Przełożona generalna Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia, stanowiące polską żeńską gałąź powstałego w średniowieczu Zakonu Ducha Świętego, obchodzi w tym roku 815 rocznicę swego zatwierdzenia. Wśród dzieł miłosierdzia podejmowanych przez Zgromadzenie w Polsce, Afryce, Italii i na Ukrainie, siostry Kanoniczki od 40 lat służą kapłanom w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie.

Towarzystwo Ducha Świętego to kleryckie stowarzyszenie wiernych, nawiązujące do charyzmatu i duchowości bł. Gwidona z Montpellier i założonych przez niego wspólnot, które w 2003r. zostało erygowane przez Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego w archidiecezji gdańskiej. Od września 2013r. posiada swoje WSD im. Krzyża Świętego w Krakowie.

SS. Duchaczki

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda