Home WiadomościZe Świata Pallotyni – Niemcy: Otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Franza Reinischa

Pallotyni – Niemcy: Otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Franza Reinischa

Redakcja

Proces beatyfikacyjny pallotyna, ks. Franza Reinischa, męczennika nazizmu, został zainaugurowany w Trewirze, w dniu 29 maja 2013 r. Biskup Trewiru, der Stephan Ackermann oraz uczestniczące w procesie osoby złożyły przewidzianą dla tej procedury przysięgę na Ewangelię i dopełniły wszelkich formalności zgodnie z prawem kanonicznym.

Zabierając głos bp. Ackerman podkreślił, iż w procesie nie chodzi tylko o ukazanie świętości danej osoby, ale także o rzetelne, zgodne z prawem prowadzenie badań. Mówca przedstawił kompletną dokumentację, przewidzianą na ten etap procesu, np. informację Stałej Rady Biskupów Niemieckich, potwierdzenie z rzymskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, czy dekret biskupa, dotyczący prowadzenia badań.

Postulator w procesie, ks. der Herbert Niederschlag, wezwał obecnych, aby zachowali w swojej pamięci niektóre ważne wydarzenia z biografii urodzonego w 1903 r. w austriackim Feldkirch, księdza Reinischa. Ks. Reinisch po przyjęciu święceń kapłańskich w 1928 r. wstąpił do pallotynów. Gdy do władzy doszli narodowi socjaliści nie wahał się wyrazić publicznie sprzeciwu wobec ich nieludzkiej ideologii. W 1940 otrzymał zakaz głoszenia kazań i publicznych wypowiedzi. W 1942 r., we wtorek po Wielkanocy ks. Reinisch otrzymał wezwanie do Wehrmachtu. Odmówił złożenia przysięgi na flagę hitlerowską, za co został skazany na śmierć i ścięty na gilotynie w dniu 21 sierpnia 1942 r. Ks. Herbert Niderschlag podkreślił, iż ks. Reinisch nie był pacyfistą. Jako kapłan posiadający wykształcenie prawnicze nie chciał składać przysięgi wierności bandzie przestępców, bo to kłóciło się z jego prawniczym zmysłem. Odmowa złożenia przysięgi była dla Reinischa aktem opowiedzenia się za Jezusem. Zdawał sobie sprawę, iż jego publiczny protest może dać nazistom pretekst do zemsty nad katolikami, szczególnie na pallotynami. Jednak „działając w zgodzie z własnym sumieniem nie mogłem podjąć innej decyzji”, cytował swojego współbrata ks. Herbert Niderschlag. Reinisch był przekonany, że to sam Bóg powołał go do pójścia tą drogą.

Ksiądz prowincjał Helmut Scharler podziękował wszystkim uczestnikom zgromadzenia, podkreślając w sposób szczególny „odwagę pójścia za głosem sumienia”. „Ta odwaga jest dziś bardzo potrzebna”, zauważył. Kolejnym krokiem w otwartym procesie badawczym będzie weryfikacja relacji świadków życia i męczeństwa ks. Reinischa. Postulatorzy i delegat biskupi mogą dopuścić także tzw. kontr-świadectwa oraz przepytywać kolejnych świadków. Gromadzeniem informacji na temat ks. Reinischa oraz porządkowaniem historycznych dokumentów, związanych z jego osobą zajmie się komisja historyczna. Na ich postawie zostanie sporządzone orzeczenie. W procesie obok bp. Ackermana udział biorą: ks. prałat dr Geogr. Holkenbrink, jako delegat biskupa, ks. prałat dr Klaus Peters jako adwokat z ramienia Kościoła, Karin Pohl, jako notariusz, Maria Theresia Junkes jako notariusz pomocnicza. wnioskodawca ks. Helmut Scharler SAC, ks. Herbert Niederschlag SAC jako postulator i ks. dr Adalbert Kordas ofm, jako wicepostulator. Komisja historyczna działać będzie w składzie: ks. Martin Manus SAC, prof. dr Joachim Schmiedl i prof. Dr Bernard Schneidej (Katolicki Fakultet w Trewirze).

Tłum. U.S. „Alles Pallotti”

Za: InfoSAC 08/06/2013 [19]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda