Home WiadomościZ kraju Duchacze: Spotkania i katechezy z bp. Stanisławem Stefankiem

Duchacze: Spotkania i katechezy z bp. Stanisławem Stefankiem

Redakcja

Zgromadzenie Ducha ŚwiętegoBiskup senior z Łomży Stanisław Stefanek TChr na zaproszenie Zgromadzenia Ducha Świętego głosił w Bydgoszczy cykl katechez, które miały być przygotowaniem do VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii.

Głównym ich tematem były słowa: „Miłość jest naszą misją”. – Po to są katechezy, aby wyjść naprzeciw naszej niewiedzy. Muszę powiedzieć, że w kontaktach duszpasterskich coraz częściej słyszę słowo miłość. Jednak coraz mniej ono znaczy w życiu tych, którzy się nim posługują. Mam na myśli nie tylko miłość małżeńską czy rodzinną, ale w ogóle miłość – do ojczyzny, do drugiego człowieka, do nauki, miłość do jakiegoś szczególnego powołania. Szafuje się tym słowem i raczej jest ono opisywane stanami emocjonalnymi. Począwszy od ambicji, poprzez osobiste doznania w sferze emocji biologii, a skończywszy, na przykład, na miłości do pieniędzy – powiedział.

Według bp. Stanisława Stefanka TChr dziesięć katechez, które przygotowano przed VIII Światowym Spotkaniem Rodzin w Filadelfii z udziałem papieża Franciszka, konkretyzuje postawę miłości – najpierw w stosunku do małżeństwa, a potem do rodziny. Jest to przede wszystkim postawa człowieka, który jest otwarty na drugiego, czyli widzi drugiego, angażuje się, staje się dla niego darem. – Jest to język św. Jana Pawła II. Nawet nie cytując papieża, nie ma innej możliwości opowiadania o miłości bez podzielenia się sobą z drugim człowiekiem. Na pierwszym miejscu jest ten drugi – nie ja odczuwam, nie ja kocham, tylko jego kocham. Oczywiście ja jestem podmiotem i to się dzieje we mnie – podkreślił.

Biskup Stefanek TChr jest zdania, że VIII Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii, które potrwają od 22 do 27 września, będą pewną szansą na odbudowanie w świadomości ludzi właściwego rozumienia powołania rodziny i małżeństwa.

Przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp podkreślił, że biskup Stanisław Stefanek z Łomży to wykładowca i znawca tematyki rodzinnej. – Pragnęliśmy wsłuchać się w jego nauczanie – czym jest rodzina we współczesnym świecie, jakie są podwaliny chrześcijańskiej rodziny. Tej prawdziwej, składającej się z ojca, matki, sakramentalnego małżeństwa mężczyzny i kobiety. Myślę, że biskup, który jest specjalistą w dziedzinie teologii rodziny, wprowadził nas w te zagadnienia – powiedział.

Ojciec Andrzejewski CSSp dodał, że spoglądając na rzeczywistość w Polsce, Europie, w świecie, na to, czym karmią ludzi media – obraz rodziny zostaje wykoślawiony, małżeństwo zostaje zbezczeszczone. – Dlatego Kościół, kapłani, my wszyscy wierzący musimy uświadomić sobie, ale i otoczeniu, czym jest rodzina we współczesnym świecie. Mamy pokazywać, że rodziny nie można niszczyć i deprecjonować – stwierdził.

Biskup dr Stanisław Stefanek TChr (chrystusowiec) – w latach 1996-2011 biskup diecezjalny łomżyński, członek Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, w latach 1993-2008 dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW).

Zgromadzenie Ducha Świętego

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda