Home WiadomościZ kraju Duchaczki – Kraków: Rozpoczynamy uroczystą nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

Duchaczki – Kraków: Rozpoczynamy uroczystą nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

Redakcja

W dniach 18 – 27 maja 2012 w kościele św. Tomasza Apostoła w Krakowie siostry kanoniczki Ducha Świętego będą modlić się o dary i owoce Ducha Ożywiciela dla całego Kościoła i świata.

W tych dniach modlitewnego oczekiwania w kościele św. Tomasza, przy Domu Generalnym sióstr duchaczek odbywać się będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, natomiast po południu o godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Nowenny: wspólna modlitwa wezwaniami do Ducha Świętego i celebracja Eucharystyczna. Mszę Świętą w kolejne dni nowenny celebrować będą i homilię wygłoszą : ks. infułat Janusz Bielański, ks. infułat dr Dariusz Raś, ks. prof. Jacek Urban, ks. prof. Wojciech Życiński, ks. prof. Edward Staniek, ks. rektor prof. Roman Pindel, ks. rektor dr Mariusz Trąba, ks. dr Wojciech Węgrzyniak, ks. Paweł Kubani. W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego – ks. prof. Jan Machniak, a w święto Matki Kościoła – ks. prof. Stefan Koperek CR.

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego są żeńska gałęzią Zakonu Ducha Świętego, założonego w XII w. we Francji przez bł. Gwidona z Montpellier. W 1198 r. Zakon został zatwierdzony przez papieża Innocentego III. Obecnie siostry posługują w Polsce, na Ukrainie, we Włoszech i w Burundi w Afryce. Prowadzą przedszkola, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, dom opieki, dom obrony życia, rodzinny dom dziecka, dom samotnej matki, pracują również przy parafiach jako zakrystianki, kancelistki, pielęgniarki środowiskowe, opiekunki chorych oraz katechizują w szkołach.

W 2003 roku metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski erygował przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku – Matemblewie, kleryckie stowarzyszenie wiernych o nazwie Towarzystwo Ducha Świętego. Nawiązuje ono do charyzmatu i duchowości Zakonu Ducha Świętego, którego męska gałąź na skutek polityki wyznaniowej zaborców uległa kasacie w XVIII w.

Źródło: Siostry Kanoniczki Ducha Świętego

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda