Home OpinieWywiady Wywiad: Nauka św. Wincentego wyprzedziła Sobór Watykański II

Wywiad: Nauka św. Wincentego wyprzedziła Sobór Watykański II

Redakcja

„Promieniujcie świętością Boga” to temat Roku Jubileuszowego, w którym obchodzimy 50. rocznicę kanonizacji świętego Wincentego Pallottiego. Isabela Piro z Radia Watykańskiego rozmawiała o tym z księdzem Jacobem Nampudakamem SAC, przełożonym generalnym Pallotynów.

To bardzo ważny temat – powiedział rektor. Wiemy, że Bóg jest święty, a my wszyscy jesteśmy wezwani do świętości. Dzisiaj potrzebujemy świadectwa dobrego życia, dlatego wybrano taki temat, aby przypominał o powołaniu każdego człowieka.

Uroczystości będą się dobywały przez cały rok, do 20 stycznia 2013 r. Co jest najważniejsze w tej rocznicy?

Powinniśmy żyć w duchu Jubileuszu. Chcemy, na przykład, celebrować 22 dzień każdego miesiąca, dla przypomnienia Imienin Założyciela. Mamy też nowennę do św. Wincentego Pallottiego, wiele konferencji, a także pielgrzymkę. Każdego dnia postaramy się pamiętać o rocznicy.

Jaki był charyzmat świętego Wincentego Pallottiego i czego uczy nas dzisiaj?

Jego fundamentalne przesłanie jest takie, że wszyscy staliśmy się apostołami Jezusa Chrystusa. Podążając za Jezusem, apostołem Ojca, zostaliśmy wezwani do udziału w misji Kościoła, wszyscy mamy taką samą odpowiedzialność. W ten sposób staramy się tworzyć Kościół-komunię, dając bodziec także świeckim, którzy mogą uczestniczyć w szerzeniu wiary. Na ten aspekt ewangelizacji zwracał też uwagę Sobór Watykański II.

Przypomnijmy, że w 2012 r. przypada nie tylko 50. rocznica kanonizacji św. Wincentego Pallottiego, ale również 50. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II. Św. Wincenty Pallotti został kanonizowany właśnie w czasie trwania jego obrad. Chodzi tu o ważny zbieg okoliczności…

Z pewnością to szczególny i bardzo ważny znak, a my, pallotyni, naprawdę się cieszymy z tego zbiegu okoliczności. Wiemy, że jeszcze przed Soborem św. Wincenty wierzył w Kościół-komunię i często się na ten temat wypowiadał. Dzisiaj jest to już stwierdzenie dość oczywiste, ale w jego czasach miało charakter proroczej wizji. Mamy do przekazania bardzo ważne przesłanie, związanie z nauczaniem: Pallotti chciał ożywiać wiarę myślą o miłosierdziu. Taki jest również cel nowej ewangelizacji, a my, jako pallotyni, podążamy tą drogą.

W jaki sposób dzisiaj Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego realizuje nauczanie swojego Założyciela?

Pracujemy w 43 państwach na świecie. Wszyscy możemy być apostołami i możemy wykonywać każdą pracę duszpasterską, jeśli mamy odpowiednią motywację, to znaczy robimy to na chwałę Bożą i dla zbawienia dusz. Pracujemy w parafiach, szkołach, szpitalach, na różnych misjach. Ale tak naprawdę ważne jest, czy angażujemy się w duchu współpracy, żeby pomóc każdemu człowiekowi być prawdziwym apostołem Jezusa Chrystusa.

Jakie jest więc Księdza życzenie na ten Rok Jubileuszowy?

Biorąc pod uwagę moje doświadczenie, po odwiedzeniu tak wielu państw na świecie, wciąż jestem przekonany, że potrzebujemy Boga i powrotu do Ewangelii, do Jezusa Chrystusa. Realizując wiele planów, wykonując wiele zadań, stawiajmy sobie zasadnicze pytanie: w jakim stopniu Bóg pozostaje w centrum wszystkich spraw? Mam nadzieję, że ten Jubileusz przyniesie prawdziwą odnowę duchową w naszym życiu osobistym, a także we wspólnocie. W ten sposób możemy przyczynić się do nowej ewangelizacji i do rozwoju misji na całym świecie.

Regina degli Apostoli, 03/04 2012 r.

Tłumaczyła Marta Kupiec

Źródło: InfoSAC 18/05/2012 [13]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda