Home WiadomościZe Świata Pallotyni – Ukraina: Ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Odessie

Pallotyni – Ukraina: Ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Odessie

Redakcja

10 lat temu powstała na Ukrainie diecezja odesko-symferopolska. Jej ordynariuszem został bp Bronisław Bernacki. Zatroskany o wyjałowioną duchowo wschodnią część Ukrainy, zaproponował pallotynom Delegatury Matki Bożej Fatimskiej na Ukrainie stworzenie sanktuarium Fatimskiej Pani w Odessie.

Do Polski została sprowadzona z Fatimy figura MB Fatimskiej, jaka przez kilka lat wędrowała po diecezji łowickiej, sandomierskiej i drohiczyńskiej. W ubiegłym roku figura ta podczas czerwcowych uroczystości fatimskich na Krzeptówkach została przekazana na ręce JE ks. bp. Bronisława Bernackiego.

Figura dotarła na Ukrainę, gdzie odwiedziła kilka pallotyńskich parafii, a następnie wszystkie parafie diecezji odesko-symferopolskiej, by w końcu trafić do tworzonego Sanktuarium Fatimskiego w Odessie. Na uroczystość powitania figury fatimskiej parafianie przygotowywali się przez misje parafialne, jakie prowadził ks. Andrzej Mucha SAC

13 maja 2012 r. w niedzielę przed Wniebowstąpieniem, a więc dokładnie jak 95 lat temu w Cova da Iria, do Odessy dotarła figura MB Fatimskiej. Eucharystii, w której uczestniczyło kilkunastu kapłanów oraz spora grupa parafian i diecezjan (przyjechali nawet przedstawiciele z dalekiego Krymu) przewodniczył JE ks. bp Bronisław Bernacki. Wśród kapłanów obecni byli m. in. reprezentujący Księdza Prowincjała – ks. Józef Ciupak SAC oraz Delegat Prowincjała na Ukrainie – ks. Stanisław Kantor SAC. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Mucha SAC.

Pod koniec Eucharystii kanclerz kurii, w imieniu ordynariusza odczytał akt perygowania w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odessie diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, a kustoszem został mianowany obecny proboszcz – ks. Anatolij Siciński SAC.

Nowy kustosz dokonał aktu zawierzenia parafii i diecezji Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Następnie w imieniu Księdza Prowincjała przemówił ks. Józef Ciupak SAC. Wręczając piękny ornat fatimski, podziękował za erygowanie Sanktuarium oraz zapewnił o naszym pragnieniu służenia miejscowemu Kościołowi w miłości i duchu służby.

W końcu głos zabrał JE ks. bp Bronisław Bernacki, który przedstawił całą historię (również tę sprzed rewolucji październikowej) diecezji. Jego Ekscelencja dziękował pallotynom za wszelką pomoc świadczoną dla diecezji. W końcu, w iście prorockim uniesieniu Ksiądz Biskup Matce Bożej Fatimskiej polecał wszelkie sprawy diecezji, ludu mu powierzonego oraz prosił o nawrócenie niewierzących.

Ostatnim aktem było przeniesienie figury do kaplicy parafialnej oraz ucałowanie relikwii błogosławionych Franciszka i Hiacynty.

Oby Pani Fatimska spoglądająca na Europę od brzegu Atlantyku do brzegu Morza Czarnego wypraszała ostateczny triumf Boga w sercu każdego człowieka!

Ks. Andrzej Mucha SAC

Źródło: InfoSAC 18/05/2012 [13]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda