Home WiadomościZ kraju Dukla: Obchody Dnia Życia Konsekrowanego

Dukla: Obchody Dnia Życia Konsekrowanego

Redakcja

Obchodząc Wielki Jubileusz 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli osoby życia konsekrowanego z Archidiecezji Przemyskiej licznie zgromadziły się przy relikwiach Patrona Archidiecezji, aby od świętego Zakonnika uczyć się jak realizować swoje powołanie zakonne, by osiągnąć doskonałość.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele Farnym adoracją Najświętszego Sakramentu oraz konferencją dotyczącą życia zakonnego, którą wygłosił o. Dobromił Godzik OFM. Następnie proboszcz parafii farnej poświęcił świece (gromnice) i wszyscy wzięli udział w procesji ze świecami z Fary do Sanktuarium, procesji przewodniczył o. Kajetan Kowalski OFM, definitor prowincji.

Po procesji rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył o. Jarosław Kania OFM – minister prowincjalny OO. Bernardynów z Krakowa, który również wygłosił słowo Boże. Koncelebransami byli licznie zgromadzeni kapłani zarówno zakonni, jak i diecezjalni na czele z ks. prałatem Józefem Barem, wikariuszem biskupim ds. Życia Zakonnego.

Witając wszystkich przybyłych zacnych pielgrzymów, o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium i proboszcz przyklasztornej parafii, życzył wszystkim, „aby to jubileuszowe spotkanie, w Roku św. Jana z Dukli, było umocnieniem w wierze w Syna Bożego, aby od św. Jana z Dukli, którego w litanii przyzywamy jako męża żywej wiary uczyć się żyć i dzielić wiarą z innymi”. Ojciec Prowincjał w homilii przypomniał postać dukielskiego Zakonnika oraz wskazał na zadania Osób konsekrowanych w Kościele i w dzisiejszym świecie.

Po kazaniu ponad 350 osób konsekrowanych odnowiło swoje śluby zakonne a śpiewem hymnu „Magnificat” dziękowało za dar powołania.

Podczas Eucharystii posługę przy ołtarzu pełnili współbracia św. Jana z Dukli, bracia nowicjusze: Franciszkanie Konwentualni (u których św. Jan z Dukli rozpoczynał życie zakonne) i Bernardyni (wśród których uświęcał się Jan z Dukli i zmarł w opinii świętości). Swoją obecnością i śpiewem kolęd uroczystość ubogacił Zespół Muzyczny „Łęczanie” z Łęk Dukielskich.

Na zakończenie Eucharystii o. Micheasz zaprosił wszystkich przybyłych Pielgrzymów do Sanktuarium św. Jana z Dukli na główne uroczystości Jubileuszowe (31 maja), którym przewodniczyć będzie Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, kazanie wygłosi abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski a pasterskie słowo skieruje abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski oraz przypomniał, że w każdy czwartek w południe – w Roku Jubileuszowym – odprawiana jest msza święta w int. Ojczyzny a po niej odbywa się adoracja Najśw. Sakramentu, która trwa do wieczornej Eucharystii.

Uroczystości z kościołów dukielskich transmitowane były przez Diecezjalne Radio Fara.

Po wspólnych modlitwach wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania przy świątecznym stole.

[o.Mi]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda