Home WiadomościZ kraju Dyrektorzy szkół katolickich na Jasnej Górze

Dyrektorzy szkół katolickich na Jasnej Górze

Redakcja

Na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Spotkanie stanowiło przygotowanie nie tylko do nowego roku szkolnego, ale także do Roku Wiary i II Tygodnia Wychowania.

Na tegoroczne motto pracy w szkołach wybrane zostały m.in. słowa Benedykta XVI o tym, że konsekwencją wiary jest dawanie świadectwa i zaangażowanie.

Zaproszeni goście zachęcali do budowania „muru w obronie dzieci i młodzieży” i odważnego przeciwstawiania się promowanym także w oświacie neoliberalnym „wartościom”. Prof. Eugenia Potulicka, pedagog porównawczy z Poznania uważa, że zmiany, którym podlega edukacja, są zaprojektowane przez ekonomistów i wielki biznes: „Człowiek w ich projekcie edukacyjnym to po prostu siła robocza. Jest to skrajny ekonomizm, a jednocześnie zamach na godność człowieka rozumianą po katolicku”.

Prof. Potulicka podkreśla wielką rolę nauczycieli i rodziców w uświadamianiu młodych, że najważniejszy jest człowiek a nie zysk.

Dyrektorzy modlili się w intencji polskiej oświaty o zaprzestanie ciągłych reform i zmian rujnujących szkolnictwo i system wychowania. W Polsce powstaje coraz więcej placówek katolickich. Wzrasta świadomość rodziców i przekonanie, że szkoły katolickie służą integralnemu rozwojowi człowieka.

I. Tyras, Jasna Góra 

Za: Radio Watykańskie


 

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickichtrwa w środę, 22 sierpnia na Jasnej Górze. Spotkanie organizuje Rada Szkół Katolickich.

„Przyjeżdżamy tu do Matki, która jest Patronką Szkół Katolickich, po to, aby pomodlić się, zawierzyć cały rok szkolny, po drugie spotykamy się wspólnie. Każde takie spotkanie podnosi na duchu, kiedy dzielimy się pewnymi sprawami, kiedy jesteśmy razem, to buduje pewność w człowieku, że idzie się właściwą drogą. Po trzecie mamy dużo materiałów formacyjnych, które są nam bardzo potrzebne w trakcie roku szkolnego. Mamy materiały dla każdego nauczyciela, które rozdajemy później nauczycielom na każdy miesiąc, teksty Jana Pawła II, Benedykta XVI, one pomagają nauczycielom w dobrym wykonywaniu swoich obowiązków jako nauczyciela szkoły katolickiej” – mówi ks. Zenon Latawiec, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.

„Mamy cyklicznie trzy spotkania w roku. To jest spotkanie sierpniowe przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, później w listopadzie lub na początku grudnia mamy Forum Szkół Katolickich i konferencję dyrektorów w marcu. Oprócz tego jest też Forum Szkół Katolickich, które obejmuje młodzież i to jest we wrześniu – wyjaśnia ks. dr Adam Kostrzewa, przewodniczący Rady Szkół Katolickich – Te wszystkie spotkania mają na celu realizację zadań statutowych Rady Szkół Katolickich tzn. wspieranie szkolnictwa katolickiego w wypełnianiu jego misji, jaką jest nauczanie, kształcenie, ale przede wszystkim wychowywanie”.

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się w Sali o. Kordeckiego. Był to czas na wysłuchanie konferencji „Edukacja przeciw neoliberalnym ‘wartościom’ i polityce oświatowej” prof. zw. dr hab. Eugenii Potulickiej (UAM, Poznań).

Uczesnticy konferencji zapoznali się również z informacjami nt. nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 27.07.2012 r.

W południe modlitwę Anioł Pański poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a następnie wygłosił słowo nt. „Refleksja nad sytuacją oświaty i wychowania w świetle encykliki ‘Redemptor hominis’” .

O godz. 13.30 została odprawiona Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, ktorej przewodniczył ks. dr Adam Kostrzewa, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Wilk. W czasie modlitwy został ponowiony Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej.

W dalszym programie znajdą się także:

– informacje prawne dot. systemu informacji oświatowej – s. Maksymiliana Wojnar
– Wymiana zdań nt. praktyki wynagradzania nauczycieli – Przemysław Jabłoński
– „Budowanie muru” w obronie dzieci i młodzieży, prezentacja inicjatywy szkolno-rodzicielskiej – dyr. Beata Markowicz, Bielsko-Biała
– Jak prowadzić księgowość w stowarzyszeniach i fundacjach prowadzących szkoły, propozycja i prezentacja – Tomasz Kozielski
– II Tydzień Wychowania – szkoły katolickie liderami zaangażowania – ks. Adam Kostrzewa.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 
2012-08-22, środa, godz. 14.00

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda