Home WiadomościZe Świata Audiencja ogólna: królowanie Maryi nad światem to dla nas powód do ufności

Audiencja ogólna: królowanie Maryi nad światem to dla nas powód do ufności

Redakcja

Pobożność maryjna jest istotnym elementem życia duchowego. Nie zapominajmy zwracać się z ufnością do Maryi, a Ona na pewno będzie się wstawiać za nami u swego Syna – powiedział Benedykt XVI na audiencji ogólnej w Castel Gandolfo.

Swą katechezę poświęcił przypadającemu dziś liturgicznemu wspomnieniu Najświętszej Maryi Panny Królowej. Papież zauważył, że choć zostało ono wprowadzone dopiero w połowie ubiegłego stulecia, to jednak odwołuje się do pradawnej tradycji, o czym świadczą choćby wezwania Litanii Loretańskiej czy antyfona Salve Regina. Po Soborze Watykańskim II wspomnienie to przeniesiono z 31 maja na datę dzisiejszą, przypadającą 8 dni po Wniebowzięciu, aby pokazać, że królowanie Maryi jest ściśle związane z wyniesieniem Jej duszy i ciała do chwały Syna. Ma Ona bowiem udział w odpowiedzialności Boga za świat oraz w miłości Boga do świta – powiedział Benedykt XVI.

„W jaki sposób Maryja urzeczywistnia to swoje królowanie? Czuwając nad nami, swymi dziećmi – mówił Papież. – Dziećmi, które zwracają się do Niej w modlitwie, aby Jej dziękować, albo prosić Ją o macierzyńską ochronę i niebieską pomoc, kiedy gubimy się w drodze, gnębi nas ból czy trwoga z powodu smutnych i dramatycznych wydarzeń naszego życia. W chwilach radości czy pośród ciemności zwracamy się do Maryi, zawierzając się Jej nieustającemu wstawiennictwu, aby Jej Syn mógł nam udzielić wszelkich łask i miłosierdzia, które są nam niezbędne, byśmy mogli pielgrzymować po drogach świata. Określanie Maryi mianem Królowej wiąże się zatem z ufnością, radością i miłością. Wiemy bowiem, że Ta, która współdzierży losy świata jest dobra, kocha nas i pomaga nam w naszych trudnościach”.

Do tematu katechezy nawiązał też Papież w słowie do Polaków, którzy przybyli do Castel Gandolfo.

Słuchaj: RealAudioMP3 

„Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Najświętszej Maryi Pannie Królowej zawierzam was, tu obecnych, wasze rodziny i waszą ojczyznę. Poddając się pod Jej matczyne panowanie, radujcie się Jej opieką i Bożym błogosławieństwem! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda