Home WiadomościZ kraju Dzień św. Franciszka w kresowych klimatach

Dzień św. Franciszka w kresowych klimatach

Redakcja

Muzyka ze Lwowa, ukraińskie smaki i franciszkańskie świętowanie, tak w skrócie wyglądał Dzień św. Franciszka – coroczne wydarzenie organizowane przez Krakowską Prowincję Franciszkanów oraz Fundację Brat Słońce.

W pierwszy dzień października na placu przed Bazyliką Franciszkanów odbył się piknik franciszkański. Każdego roku tematyka wydarzenia jest inna. Tym razem franciszkanie przybliżyli mieszkańcom i turystom swoją działalność na Ukrainie i na ten cel zbierali również datki. W programie zakonnicy przewidzieli występy zespołu ze Lwowa, degustację ukraińskich przekąsek oraz słodkości kuchni klasztornej sióstr klarysek. W auli bł. Jakuba można było zobaczyć wyjątkową wystawę i film pt. „Podróż aż po Kresy”. Ponadto uczestnicy mieli możliwość poznać nie tylko ukraińskie, ale również polskie inicjatywy franciszkańskie. Na scenie poza gośćmi z Ukrainy zaprezentowali się również: pacjenci Ośrodka „San Damiano” w Chęcinach, Skauci Europy, zespół Fioretti – zespół Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów oraz franciszkańskie grupy muzyczne z Legnicy i Głogówka. Wśród licznie odwiedzanych stoisk można było nabyć pamiątki, upominki i dewocjonalia. Łącznie podczas kwesty na ratowanie zabytków na Kresach udało się zebrać 7370,55zł.

Dzień św. Franciszka odbył się w Krakowie już po raz szósty. Inicjatywa zakonników jest co roku okazją do wspólnego świętowania, radości i modlitwy w duchu franciszkańskim.

Anna Donabidowicz-Sowa

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda