Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Poznańskiej 1-2 luty 2015 r.

W obecnym czasie, z woli papieża Franciszka, w całym Kościele powszechnym przeżywamy Rok Życia Konsekrowanego, który jest szczególną okazją, by na nowo odkryć wartość całkowitego poświęcenia się Bogu, którego świadkami są osoby konsekrowane.

W Kościele Poznańskim ten szczególny Dzień Życia Osób Konsekrowanych, każdorazowo jest poprzedzony Sympozjum – czasem wspólnej modlitwy i dziękczynienia osób zakonnych realizujących swoje powołanie w archidiecezji poznańskiej. Tegoroczne sympozjum było już IX spotkaniem sióstr zakonnych i zakonników. Obecne sympozjum odbyło się w największym kościele Poznania, pw. Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny, gdzie odpowiednie warunki lokalowe i przestrzenne stworzyły dobry klimat do modlitwy, medytacji, konferencji oraz siostrzanych i braterskich spotkań. Tematem sympozjum było: „Osoba konsekrowana – radosnym darem dla Kościoła i świata”. Duchowymi przewodnikami rozważań i adoracji, tym razem, byli kapłani i klerycy z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu. Z racji przeżywanego jubileuszu 500-lecia urodzin swego Założyciela świętogórscy kapłani realizując program tegoż sympozjum wskazali na św. Filipa Neri jako apostoła Rzymu oraz najradośniejszego świętego. Czas konferencji, modlitwy, medytacji i adoracji oraz korzystania z sakramentu pojednania był rzeczywiście czasem łaski i godnego przygotowania do Dnia Życia Konsekrowanego. Sympozjum temu patronował i swoją obecnością towarzyszył Bp Zdzisław Fortuniak – duchowy opiekun osób życia konsekrowanego w arch. poznańskiej.

2 lutego br. – w święto Ofiarowania Pańskiego – w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu zgromadziła się liczna rzesza sióstr zakonnych, kapłanów i braci zakonnych oraz młodzieży z seminariów zakonnych i domów formacyjnych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański i Przewodniczący KEP. Współkoncebransami byli: Bp Zdzisław Fortuniak i Bp Grzegorz Balcerek oraz kapłani zakonni. Oprawę liturgiczną sprawowali alumni seminarium Towarzystwa Chrystusowego, śpiewy w czasie Mszy św. prowadziły siostry z międzyzakonnego chóru pod dyrekcją s. Danieli, urszulanki SJK z Pniew. Radosny klimat wspólnie śpiewanych kolęd podtrzymywała orkiestra z klasztoru filipińskiego ze Świętej Góry w Gostyniu. Na zakończenie Mszy św., w imieniu osób konsekrowanych słowa podziękowania Arcypasterzowi Poznańskiemu wypowiedziała siostra felicjanka ze wspólnoty w Gębicach.

Druga część spotkania miała miejsce w arcybiskupim seminarium duchownym, gdzie wszyscy uczestnicy mieli okazję bezpośrednio spotkać się z arcybiskupem i biskupami poznańskimi, a także spożyć ciepły posiłek w siostrzanej i braterskiej wspólnocie.

W ramach obchodu Roku Życia Konsekrowanego w Kościele Poznańskim są zaplanowane następujące nabożeństwa, które będą mieć miejsce w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu:

  • 13 marca br. – dzień ekspiacji za zmarnowane powołania – całodzienna adoracja w katedrze od godz. 8.300. i ekspiacyjna Droga Krzyżowa o godz. 17.00.
  • 26 kwietnia br. – godz. 10.00 – Dzień Modlitw o Powołania.
  • 6 czerwca br. – godz. 10.00 – Jubileusze zakonne.

Ks. dr Zbigniew Starczewski COr
referent ds. Męskich Instytutów Życia Konsekrowanego
archidiecezji poznańskiej