Home WiadomościZ kraju Ełk: Żeby być świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego, trzeba być blisko Chrystusa ukrzyżowanego

Ełk: Żeby być świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego, trzeba być blisko Chrystusa ukrzyżowanego

Redakcja

Tymi słowami zwrócił się bp Jerzy Mazur do osób życia konsekrowanego podczas diecezjalnych uroczystości Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, który obchodzony był w stolicy diecezji. Zakonnicy, zakonnice, dziewice i wdowy konsekrowane spotkały się w Ełku, gdzie miało miejsce uroczyste świętowanie osób konsekrowanych. Wspólnotowe przeżywanie dnia rozpoczęło się w katedrze ełckiej adoracją oraz Mszą św., której przewodniczył bp Jerzy Mazur, a homilię wygłosił bp Romuald Kamiński.

„Wczoraj, dziś i jutro życia konsekrowanego w ewangelizacji” pod takim hasłem osoby konsekrowane przeżywały swój dzień. Bp Kamiński w homilii zachęcał, by korzystać z każdej nadarzającej się okazji, aby umacniać swój charyzmat w służbie Bogu i ludziom. „Życie zakonne zostało dane nam wszystkim, byśmy korzystali z jego dobrodziejstw i błogosławieństw, ale też byśmy się o nie troszczyli, ochraniali je i wspierali” – wyjaśniał biskup.

Kaznodzieja podkreślał, że wyrazem troski o życie konsekrowane jest m.in. modlitwa o powołania do tego stanu. „Osoby Życia Konsekrowanego są owocem żywej wiary, gorącej modlitwy i świadectwa życia chrześcijańskiego w rodzinach, w parafiach i we wszystkich innych wspólnotach Kościoła” – mówił biskup.  Bp Kamiński również zachęcał: „śpieszmy się kochać sprawy Boże. Tylko w miłości rodzą się dobre i trwałe owoce naszego życia”.

Podczas Eucharystii osoby życia konsekrowanego dokonały odnowienia swoich ślubów.

Na zakończenie bp Jerzy Mazur przekazał słowa pozdrowień od misjonarzy i misjonarek z Afryki, gdzie niedawno zakończył wizytę duszpasterską. „Jedna z sióstr misjonarek opowiedziała, że zaskoczyły ją słowa przedszkolaka, który wyznał, że jego największym marzeniem jest, aby być białym. Zapytany, dlaczego? odpowiedział, bo biały człowiek jest dobry. To jest wielkie życzenie, ale też i zobowiązanie dla osób życia konsekrowanego, ale też i dla każdego, aby być dobrym. Niech Duch Święty umacnia was na tej drodze dobroci, miłości miłosiernej. Natomiast kiedy odwiedzaliśmy szpital dla trędowatych, gdzie pracują Kamilianie, spytałem kapelana:  jak sobie tutaj radzi, jak przezwycięża trudności? Odpowiedział krótko: „trzeba być blisko krzyża Chrystusowego”. Myślę, że dzisiaj, by być świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego, trzeba być blisko Chrystusa ukrzyżowanego” – dzielił się pierwszymi wrażeniami z wizyty misyjnej w Afryce bp Mazur.

Biskup ełcki życzył osobom konsekrowanym tej mocy która płynie od  Jezusa Chrystusa, która pomaga być w dzisiejszym świecie świadkiem, tutaj, gdzie jesteśmy. „Tam trzeba zakwitnąć, gdzie jest się posianym. Niech wasze działanie, świadectwo życia będzie najpiękniejszym  kwiatem” – mówił bp Mazur.

Sympozjum  formacyjne otworzyła s. prof. Ambrozja Kalinowska, podejmując temat „Wspólnotowe i indywidualne formy życia konsekrowanego – rys historyczny.

Natomiast o życiu zakonnym w diecezji ełckiej wobec wyzwań współczesności mówiła s. Fidelis Ewa Kozak. O kierunkach rozwoju życia konsekrowanego mówił ks. dr Jacek Stefański. Kapłan zwrócił uwagę na „inność” osób życia konsekrowanego. „Osoba konsekrowana musi być inna i jest inna, bo wskazuje na inny świat, na inne rozwiązania, na inne niebo i na inną ziemię” – mówił prelegent.

Ks. Stefański zauważył, że pragnieniem Pana Jezusa jest, aby osoba konsekrowana była pochodnią nadziei, bez której świat byłby nie tylko ciemniejszy, ale również gorszy, dlatego też w formacji duchowej trzeba wrócić do cnót. „Cnota jest zdolnością pełnienia przez nas i ćwiczenia tego, do czego zostaliśmy przeznaczeni przez Pana Boga” – mówił kapłan..

Świętowanie zakończyła wspólna agapa. Część artystyczną przygotowała schola z par. Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.

Na terenie diecezji ełckiej realizuje swoje powołanie 5 zgromadzeń zakonnych męskich oraz 12 zgromadzeń żeńskich.

mr

Więcej (zdjęcia) na: www.diecezjaelk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda