Home WiadomościZ kraju Europejski Kongres Młodych Byłych Wychowanków Salezjańskich w Oświęcimiu

Europejski Kongres Młodych Byłych Wychowanków Salezjańskich w Oświęcimiu

Redakcja

W dniach 1-4 maja w Oświęcimiu miał miejsce Europejski Kongres Młodych Byłych Wychowanków Salezjańskich (EuroGex) oraz spotkanie prezesów i delegatów z Europy. Uczestniczyło w nim około pięćdziesięciu osób: byłych wychowanków, prezesów i delegatów salezjańskich z 8 krajów: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Słowenii, Włoch i Polski.

Kongres “EuroGex” rozpoczął się wieczorem w dniu 1 maja prezentacją i słowami powitania ks. Dariusza Bartochy,przełożonego inspektorii będącej gospodarzem spotkania (PLS), oraz dyrektora domu salezjańskiego – ks. Bogdana Nowaka. Obecni byli także prezes światowy BWS – dr Francesco Muceo i krajowy prezes SBWS – p. Wiesław Sojka.

Cele spotkanie były następujące: zastanowić się nad Prawami Człowieka i wartościami Społecznej Nauki Kościoła w Europie; ułatwić poznanie osób oraz znaczących i symbolicznych miejsc dla Europy i świata; wzmocnić jedność i rozwój kół lokalnych Stowarzyszenia Byłych Wychowanków; poznać stuletnią rzeczywistość Rodziny Salezjańskiej w Polsce oraz zapewnić wspólnotową formację byłych wychowanków salezjańskich, prezesów i delegatów salezjańskich w Europie.

W czasie tych dni głos zabrały różne osoby. Pan Ángel Gudiña, wiceprezes światowy młodych byłych wychowanków i ks. Jan Gondro, delegat ds. BWS inspektorii wrocławskiej, mówili odpowiednio o przykładzie błogosławionego Stefana Sandora i pięciu młodych wychowankach salezjańskich, męczennikach z oratorium w Poznaniu oraz tożsamości byłych wychowanków. Alessia Clemente, odpowiedzialna za wychowanie katolickie z ramienia światowej organizacji BWS, przybliżyła dobre praktyki w zakresie obrony Praw Człowieka, jakie realizuje organizacja. Pan Wojciech Mroczek przedstawił sprawozdanie dotyczące pracy, jakie realizuje “Don Bosco Network” w zakresie Praw Człowieka. Ks. José Pastor Ramírez, delegat światowy BWS, zabrał głos dwukrotnie, mówiąc o nowej “leadership” w Stowarzyszeniu BWS i cechach młodego byłego wychowanka salezjańskiego w odniesieniu do Społecznej Nauki Kościoła i Praw Człowieka, wartości i potrzeb. Domenica Sapienza, radczyni ds. komunikacji społecznej, omówiła podstawowe wartości i Prawa Człowieka w Rodzinie Salezjańskiej.

Po południu w dniu 2 maja uczestnicy Kongresu zwiedzili Muzeum “Auschwitz-Birkenau”, co było jednym z głównych punktów spotkania, a wieczorem uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym. I na koniec, 3 maja, odbyli wizytę turystyczną do Krakowa, czcąc w ten sposób świętego Jana Pawła II.

Spotkanie zakończyło się Mszą św. niedzielną, której przewodniczył ks. Luis Fernando Álvarez, krajowy delegat z Hiszpanii.

Kongres “EuroGex” był koordynowany przez wiceprezes, panią Ewelinę Matyjasik, i jej ekipę składającą się z członków różnych kół lokalnych z terenu Polski.

ANS – Oświęcim

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda