Home WiadomościZ kraju Europejskie rekolekcje sióstr salezjanek w Polsce

Europejskie rekolekcje sióstr salezjanek w Polsce

Redakcja

Od kilkunastu lat siostry salezjanki (Córki Maryi Wspomożycielki) organizują co roku wspólne rekolekcje dla inspektorek (przełożone prowincjalne) całej Europy i Bliskiego Wschodu (26 inspektorii).

W tym roku rekolekcje takie miały miejsce od 10 do 17 września w Polsce w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach (Wodzisław Śląski) – w Archidiecezji Katowickiej.

Rekolektantkom towarzyszyła przez cały czas Przełożona Generalna – M. Yvonne Reungoat. Kaznodzieją zaś był włoski salezjanin Ks. Mario Guariento.

„Przyjaźń z Bogiem” to temat rekolekcji; był on rozwijany na wzorach wielkich postaci biblijnych Starego i Nowego Testamentu.

Początek rekolekcjom dał gospodarz domu – JE Ks. Abp Wiktor Skworc .

Przedostatni dzień – 16 września – siostry przeżyły w Pogrzebieniu (ok. 12 km od Kokoszyc), gdzie salezjanki mają swój dom, w którym umarła Czcigodna Sługa Boża M. Laura Meozzi (Włoszka) – pionierka ss. salezjanek w Polsce. Przybyła do naszej Ojczyzny w 1922 r. razem z dwoma innymi Włoszkami i trzema Polkami. Zaraz po II wojnie światowej w 1946 roku przyjechała do Pogrzebienia, dokąd został również przeniesiony nowicjat z Różanegostoku (blisko Sokółki). Matka Laura pozostała w Pogrzebieniu do końca swego życia. Umarła w 1951 r. w opinii świętości. Proces kanonizacyjny jest w toku. Dlatego też pobyt w Pogrzebieniu rekolektantki ceniły sobie bardzo. Zakończenie rekolekcji miało miejsce 17 września w Częstochowie, gdyż nie można było nie dać okazji pielgrzymowania do Jasnogórskiej Dziewicy Wspomożycielki! Wszystkie zresztą bardzo tego pragnęły.

Po rekolekcjach Przełożone zatrzymały się jeszcze w Kokoszycach na dwudniowym „Spotkaniu – Europa”. W Zgromadzeniu ss. salezjanek od kilku lat działa tzw. Komisja Europejska, która prowadzi refleksje na temat ściślejszej współpracy między inspektoriami Europy i Bliskiego Wschodu, celem ożywienia wiary i charyzmatu w Zgromadzeniu, by tym samym przyczyniać się do odnowienia oblicza naszego Kontynentu.

 Źródło: Siostry Salezjanki

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda