Home WiadomościZ kraju Festiwal Sarbiewskiego: jezuicki Horacy znów inspiruje!

Festiwal Sarbiewskiego: jezuicki Horacy znów inspiruje!

Redakcja

jezuici.plJuż po raz dwunasty od 6 do 8 maja odbywały się na Północnym Mazowszu Dni Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, nazwane w tym roku po raz pierwszy Festiwalem.

Organizowane od kilkunastu lat spotkania przybliżają postać jezuickiego poety okresu baroku, a także stwarzają możliwość spotkań współczesnych twórców, prezentacji młodych talentów, integracji społeczności, której aktywnym patronem jest „chrześcijański Horacy z Mazowsza”.

Tegoroczny Festiwal rozpoczął się w rozbudowanym nowo gmachu Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku. Tam też odbyło się rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego”, na który nadesłano ponad 70 zestawów wierszy. Pierwszą nagrodę zdobył Mariusz Cezary Kosmala z Legionowa. W nowoczesnej sali kinowej płońskiego MCK-u zaśpiewała Katarzyna Groniec, której oryginalne interpretacje znanych przebojów bardzo poruszyły publiczność. Wieczorem Hotel „Dworek” w pobliskim Dłużniewie zajęli poeci, którzy długo czytali swoje wiersze, a z gitarą towarzyszył im pieśniarz Paweł Krupka.

Sobotni dzień Festiwalu odbył się w uroczym Płocku, do którego ongiś także przybywał Maciej Kazimierz Sarbiewski, odwiedzając biskupa Stanisława Łubieńskiego. Historyczne pamiątki można było obejrzeć w pięknej katedrze i w Muzeum Diecezjalnym. W dawnym kolegium jezuickim a obecnym gmachu LO im. St. Małachowskiego, które wyedukowało wielu znanych absolwentów, młodzież recytowała po łacinie (!) wiersze naszego Poety, zaś Daniel Artymowski, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie, przybliżał postaci Horacego i Sarbiewskiego.

Ostatniego dnia Festiwalu w Sarbiewie młodzież z Północnego Mazowsza zmagała się w konkursie krasomówczym, ujawniając przy tym niemałe talenty oratorskie i duży potencjał. Zwycięzca, Bartosz Ziółkowski, w swojej mowie o suwerenności wywarł duże wrażenie na jury i na publiczności. Podczas Mszy św. w intencji ks. Macieja K. Sarbiewskiego w zabytkowym kościele św. Stanisława o. Lesław Ptak, reprezentujący o. Prowincjała, podkreślił to ważne zaangażowanie młodzieży, która w ten sposób podejmuje i rozwija chrześcijańskie i patriotyczne wartości. Na zakończenie Festiwalu grupa rekonstrukcji historycznej odtworzyła pokaz umiejętności husarii, zaś obok, z inicjatywy Wójta Gminy Baboszewo, serwowano gorące posiłki, których smak podziwiali licznie przybyli goście i mieszkańcy. Piękna pogoda bardzo pomogła organizatorom, zaś życzliwy patronat ojca Macieja Kazimierza Sarbiewskiego unosił się nad Sarbiewem i nad całym Festiwalem.

Tekst i fot. Krzysztof Dorosz SJ

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda