Home WiadomościZ kraju Festiwal św. Dominika – Dusza Jarmarku w Gdańsku

Festiwal św. Dominika – Dusza Jarmarku w Gdańsku

Redakcja

Nazwę: “Jarmark Św. Dominika” w czasie jego trwania w Gdańsku powtarzało się wiele razy bezrefleksyjnie. Gdańscy dominikanie chcieli zadbać nie tylko o zewnętrzny wymiar, ale i stronę duchową tego czasu. Dlatego zorganizowany przez nich Festiwal św. Dominika nosił nazwę Dusza Jarmarku i odbył się w dniach 29 VII – 17 VIII. W tym roku pod hasłem: Obraz, muzyko, słowo.

Program festiwalu był bardzo bogaty. 29 lipca rozpoczął się IX Morski odpust Św. Dominika od tradycyjnego wpłynięcia dominikanów na Motławę na Galeonie, później procesja przeszła przez miasto do Kościoła Św. Mikołaja, a po uroczystej Eucharystii koncert zagrał Joszko Broda z zespołem Dzieci z Brodą.

Muzyki podczas festiwalu było dużo więcej. Były koncerty plenerowe oraz koncerty organowe w bazylice Św. Mikołaja, a także warsztaty chorału gregoriańskiego przygotowujące do gregoriańskiej wigilii liturgicznej z uroczystości Wniebowzięcia NMP 14 sierpnia.

Możliwe było również zwiedzanie zakamarków kościoła dominikańskiego (także wyjątkowe – nocne zwiedzanie), czy uczestniczenie w projekcjach filmów podczas XI Kina pod Niebem.

30 lipca na placu dominikańskim odbyła się Debata “W Drodze” pt. “OP-OWIEŚCI PRZYDROŻNE czyli: czemu człowiek nie może wysiedzieć na miejscu i po co mu krążyć po świecie?” OP-wiadali trzej miłośnicy wędrowania, dominikanie: Maciej Chanaka, Krzysztof Pałys oraz Paweł Kozacki. Rozmowę prowadzili Anna Sosnowska i Wojciech Prus OP.

Również w bazylice Św. Mikołaja – 11 sierpnia – odbyły się Zaduszki Memlingowe. Najpierw odprawiona została Msza Św., a po niej Bogusław Wołoszański poprowadził wykład z prezentacją multimedialną pt. “Memling i Herman Goering – cena śmierci”.

W kaplicy św. Jacka – oczywiście “w Mikołaju” – (od 30 lipca do 8 sierpnia) była okazja do oglądania wystawy pt. “Światło Ikony” , której towarzyszył cykl wykładów poświęconych wybranym przedstawieniom ikonograficznym.

8 sierpnia, w święto Świętego Dominika, na zakończenie wystawy, po uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył o. przeor Michał Mitka OP, poprowadzona została liturgia bizantyjskiego Akatystu ku czci Bogarodzicy Maryi w wykonaniu Marcina Abijskiego oraz Zespołu Muzyki Dawnej “Bornus Consort” pod kierownictwem Marcina Bornus-Szczycińskiego. Zebranym wręczono świece oraz teksty, żeby jak najpełniej mogli włączyć się w tę piękną modlitwę.

jg, dominikanie.pl

Więcej (zdjęcia) na: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda